Seminarium „Władysław Grabski - Wielcy polscy ekonomiści”

calendar_month
-
location_on
WE Sopot, Aula im. T. Ocioszyńskiego
Organizator wydarzenia:
Wydział Ekonomiczny UG
Image
Dodane przez ewitkowska - pon., 05/16/2022 - 07:54

Zapraszamy na seminarium z okazji wydania monety upamiętniającej Władysława Grabskiego, autora reformy walutowej. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2022 r. o godz. 11.00 na Wydziale Ekonomicznym UG.

Seminarium współorganizowane jest przez Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego i Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Gdańsku z okazji wydania monety upamiętniającej Władysława Grabskiego (1874–1938), autora reformy walutowej z 1924 r., którego dorobek współtworzy dziedzictwo polskiej ekonomii

Sylwetkę Władysława Grabskiego i jego dokonania przedstawi prof. dr hab. Anna Zielińska Głębocka, ekspert w zakresie polityki monetarnej i integracji ekonomicznej, członkini Rady Polityki Pieniężnej w latach 2010-2016.

Władysław Grabski (1874–1938) był politykiem, działaczem społecznym i ekonomistą. Pochodził ze starej szlacheckiej rodziny. Kształcił się w Polsce, Francji oraz Niemczech. W 1919 r. zdobył mandat posła na Sejm, po czym objął tekę ministra skarbu w rządzie Leopolda Skulskiego. Dwukrotnie był premierem, po raz pierwszy w okresie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. i ponownie w latach 1923–1925, gdy pełnił także obowiązki ministra skarbu. Pod jego kierownictwem dokonano reformy walutowej i skarbowej, czego efektem były wprowadzenie nowej waluty – złotego, sanacja budżetu państwa i zdławienie hiperinflacji.

Seminarium będzie okazją do prezentacji przez gościa specjalnego, Panią Martę Gajęcką, członkinię Zarządu Narodowego Banku Polskiego srebrnej monety kolekcjonerskiej upamiętniającej Władysława Grabskiego o nominale 10 zł z serii „Wielcy polscy ekonomiści” – „Władysław Grabski”, którą 21 kwietnia 2022 roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu.

Prelekcję pt. Spojrzenie ekonomistów na inflację. Komu ona pomaga a komu szkodzi wygłosi dr Grzegorz Pawłowski z Katedry Polityki Gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego.

Po prelekcji w ramach spotkania przewidziana jest także dyskusja z udziałem Prelegentów i Gości.

Seminarium odbędzie się w czwartek 19 maja 2022 r. w godz. 11.00-13.00  w Auli im. T. Ocioszyńskiego na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie, ul. Armii Krajowej 119/121.