Gdańszczanki w działaniu. Kultura obywatelska kobiet aktywnych w życiu publicznym

Dodane przez mnieczuja - wt., 05/17/2022 - 20:15
Data wydarzenia:
-
Miejsce wydarzenia:
Oliwski Ratusz Kultury (pl. Opata Jacka Rybińskiego 25
Organizator wydarzenia:
Instytut Kaszubski w Gdańsku i Pomorskie Centrum Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego

Instytut Kaszubski w Gdańsku i Pomorskie Centrum Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego zapraszają do udziału w debacie „Gdańszczanki w działaniu. Kultura obywatelska kobiet aktywnych w życiu publicznym” skierowanej zarówno do badaczy, jak i praktyków tej sfery z Gdańska.

Debata odbędzie się 24 maja 2022 roku (wtorek) w godzinach 18.00-20.00 w Gdańsku w Oliwskim Ratuszu Kultury (pl. Opata Jacka Rybińskiego 25).

Podstawowym założeniem jest swobodna dyskusja badaczy i praktyków nad współczesną kulturą obywatelską.

- Czym jest kobieca kultura obywatelska? Jakie są praktyczne przejawy aktywności obywatelskiej animowanej i realizowanej przez kobiety? Czym się charakteryzuje kobiecy aktywizm – co łączy, a co dzieli kobiety aktywne w życiu publicznym? Jakim zmianom w ostatnich latach – w obliczu pandemii czy kryzysu uchodźczego – ulega ten aktywizm? To tylko niektóre z pytań, na które chcielibyśmy wspólnie z Państwem odpowiedzieć - informują organizatorzy. - Interesuje nas zarówno perspektywa badaczy, którzy przyglądali się w ostatnich latach oddolnym inicjatywom społecznym realizowanym przez kobiety, jak i refleksje praktyków działających w tej sferze.

Wstępem do otwartej dyskusji będą krótkie wypowiedzi współautorów publikacji „Gdańskie wspólnoty obywatelskie. Perspektywa kobieca”, która ukazała się nakładem Instytutu Kaszubskiego w 2021 roku. Moderatorami debaty będą dr Karolina Ciechorska-Kulesza i dr Krzysztof Stachura, redaktorzy wspomnianej książki.

Podstawowym założeniem jest możliwość aktywnego uczestnictwa w dyskusji wszystkich gości i podzielenie się swoimi doświadczeniami – badawczymi i animacyjnymi. Spotkanie stanowi pierwszą z serii czterech debat poświęconych charakterystyce aktywności społecznej gdańszczanek, jakie odbędą się w kolejnych miesiącach w Oliwskim Ratuszu Kultury. Równolegle odbywać się będą w różnych miejscowościach również debaty poświęcone aktywności mieszkanek Pomorza.

Szczegółowe informacje na temat debat już wkrótce pojawią się na stronach organizatorów: www.instytutkaszubski.pl oraz www.wns.ug.edu.pl/centrum-kultury
ostaną także opublikowane na stronie wydarzenia na portalu https://fb.me/e/2kHYAgEgz

Debaty są organizowane dzięki wsparciu Urzędu Miasta Gdańska i we współpracy z Fundacją Wspólnota Gdańska.

Patronem medialnym debat jest Gazeta Wyborcza „Trójmiasto” oraz portal gdańsk.pl.