Wystawa „SEA EU BY THE Sea. Nadmorskie uniwersytety w malarstwie”

calendar_month
-
location_on
Biblioteka Główna UG
Organizator wydarzenia:
UG
Image
Dodane przez ewitkowska - śr., 28/09/2022 - 07:40
Prof. AOJ

Fot. Sylwester Ciszek

3. października w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się wernisaż wystawy pt. „SEA EU BY THE Sea. Nadmorskie uniwersytety w malarstwie”. Cykl obrazów autorstwa dr hab. Anety Oniszczuk-Jastrząbek, prof. UG. inspirowany jest projektem SEA EU. Prace powstawały przez trzy lata, a pomysł na ich stworzenie pojawił się tuż przed wyjazdem do Brukseli, gdzie podpisywano deklarację sojuszu SEA EU. Obrazy, przedstawiające barwy, emocje i wspomnienia autorki wyniesione z odwiedzanych partnerskich uniwersytetów i miast, można będzie oglądać w BUG do 10 lutego 2023 r.

- Odkąd pamiętam, malowanie, rysowanie czy szkicowanie przychodziło mi z dużą łatwością, ale nigdy nie rozwijałam się w tym kierunku. Z profesjonalnym malarstwem zetknęłam się dopiero w 2012 roku podczas zajęć z Agnieszką Olędzką. Kończyłam wówczas książkę habilitacyjną i pomyślałam, że nadszedł moment, aby zająć się swoją pasją. Koleżanka z pracy zaprosiła mnie na pierwsze spotkanie i tak zaczęło się moje świadome malowanie, które w 2013 roku zakończyło się pierwszą skromną wystawą - mówi dr hab. Aneta Oniszczuk-Jastrząbek, prof. UG.

Do dzisiaj inspiruje ją malarstwo współczesne, a jej obrazy to bardziej historie przeżyć, które nie tyle mają oddawać rzeczywistość taką, jaką ona jest, lecz taką, jaką widzi ją artystka. Jej obrazy to subiektywna interpretacja otaczającego świata. 

Na malarski sposób postrzegania rzeczywistości przez prof. Anetę Oniszczuk-Jastrząbek duży wpływ miały spotkania z Beatą Polak-Pelą.

Prace nad projektem SEA EU, dzięki któremu powstała wystawa, zaczęły się 1 października 2019 roku. Pomysł na cykl obrazów inspirowanych projektem SEA EU pojawił się tuż przed wyjazdem do Brukseli, gdzie podpisywana była deklaracja sojuszu.

- Im bardziej wsiąkałam w projekt, tym bardziej myślałam o obrazach. Wszędzie je widziałam. Budziłam się przy sztalugach i zasypiałam przy nich. Jechałam samochodem, słuchałam muzyki przy sztalugach. Były dosłownie wszędzie, aż w końcu postanowiłam się poddać. I tak się zaczęła moja przygoda z projektem SEA EU w wymiarze zupełnie innym, niż wcześniej myślałam – stał się tematem moich obrazów, motywem twórczej wyobraźni, zaczęłam myśleć o nim w kategorii barw, emocji i wspomnień wyniesionych z kolejnych miast, w których znajdowały się uniwersytety partnerskie - opowiada prof. Aneta Oniszczuk-Jastrząbek.

Za obrazami prezentowanymi podczas wystawy w BUG kryją się konkretne sytuacje, nieoczekiwane zdarzenia, przygody, ale przede wszystkim ludzie.

Zapraszamy na wystawę od 3 października - jej uroczyste otwarcie odbędzie się podczas inauguracji roku akademickiego 2022/2023 na UG. Dostępna będzie w BUG do 10 lutego 2023 r.

Obrazy autorstwa dr hab. Anety Oniszczuk – Jastrząbek, prof. UG. Od lewej: "Bruksela w deszczu", 2019 akryl na płótnie, 130 × 100 cm 7, "Grande Place nocą", 2020 akryl na płótnie, 130 × 100 cm.