Wokół książki Jerzego Limona pt. Gdański Teatr Elżbietański - książka, która zrodziła teatr

calendar_month
-
location_on
Gdański Teatr Szekspirowski
Organizator wydarzenia:
Gdański Teatr Szekspirowski, Fundacja Theatrum Gedanense oraz Wydawnictwo "słowo/obraz terytoria"
Image
Dodane przez mnieczuja - śr., 11/09/2022 - 15:06

 Gdański Teatr Szekspirowski, Fundacja Theatrum Gedanense oraz Wydawnictwo "słowo/obraz terytoria"  zapraszają 30 listopada o godz. 18.00 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim na spotkanie wokół książki Jerzego Limona pt. Gdański Teatr Elżbietański - książka, która zrodziła teatr.

 

W książce „ Gdański Teatr Elżbietański” prof. Jerzy Limon prezentuje działalność wędrownych angielskich zespołów teatralnych w Gdańsku w pierwszej połowie XVII wieku. Ich aktywność wiązała się z powstaniem i dziejami pierwszego na terenie Polski teatru publicznego, zwanego Szkołą Fechtunku. Tezy wyłożone w tej książce dały podwaliny pod jeden z najbardziej niezwykłych teatrów świata – Gdański Teatr Szekspirowski.

 W 1990 r. Jerzy Limon postanowił zrealizować swoje wielkie, gdańskie marzenie o powstaniu Teatru z epoki Szekspira. Tak powstała Fundacja Theatrum Gedanense, która ten szczytny cel  miała zrealizować. Zainaugurowała ona swoją działalność w 1991r,  zdobywając patronat Księcia Karola, obecnego króla Wielkiej Brytanii. W 2014r. nastąpiło uroczyste otwarcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Spotkanie poprowadzi prof. Jacek Kopciński – historyk literatury, dramatolog, krytyk teatralny, redaktor naczelny miesięcznika „Teatr”. Jego gośćmi będą prof. Olga Kubińska z Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki UG,  badaczka piśmiennictwa doby renesansu, tłumaczka i poetka oraz dr Jacek Bielak z Instytutu Historii Sztuki UG.

Wieczór uświetnią występy artystów: Leny Gruszczyńskiej (sopran), która zaśpiewa utwory z epoki elżbietańskiej  oraz Katarzyny Kazimierczak i Macieja Konopińskiego, którzy zaprezentują supliki czyli  XVII- wieczne petycje aktorów angielskich, składane do Senatu Gdańska z prośbą o pozwolenie na występy podczas Jarmarku Św. Dominika. Aktorzy opowiedzą także o różnicach miedzy występami na scenie elżbietańskiej i scenie włoskiej (tradycyjnej).

 Zapraszamy Państwa do XVII-wiecznego Gdańska, pragniemy pokazać jak słowo zrodziło Teatr.

 

https://terytoria.com.pl/1919-gdanski-teatr-elzbietanski.html