Z cyklu „Kultura Dawnego Gdańska": „Moja podróż do błękitnego kraiku”. Zwiedzanie Gdańska z hrabią Augustem Lehndorffem

Dodane przez mnieczuja - pt., 01/20/2023 - 11:16
Data wydarzenia:
Miejsce wydarzenia:
Dom Uphagena, Oddział Muzeum Gdańska, ul. Długa 12
Organizator wydarzenia:
Towarzystwo Dom Uphagena

Towarzystwo Dom Uphagena zaprasza serdecznie w środę 25 stycznia 2023 godzina 17. 00 na wykład z 19 cyklu „Kultura Dawnego Gdańska”. Tym razem będziemy gościć Panią doktor Magdalenę Sachę , z Uniwersytetu Gdańskiego, która wygłosi prelekcję na temat „Moja podróż do błękitnego kraiku”. Zwiedzanie Gdańska z hrabią Augustem Lehndorffem”.

Uwaga wykład odbędzie się w siedzibie Towarzystwa: Dom Uphagena, Oddział Muzeum Gdańska, ul. Długa 12. Wstęp wolny. Wśród słuchaczy jak zwykle rozlosujemy kilka ciekawych książek.

O wykładzie:
Jedną z barwniejszych postaci końca XVIII wieku na Pomorzu Gdańskim był August Adolf Leopold von Lehndorff-Bandels (1771-1820), określany przez badaczy jako „człowiek niezwykły, ruchliwy, twórczy, błyskotliwy, piszący po niemiecku, włosku, francusku, tworzący dramaty, powieści, prace naukowe, relacje z podróży; jako wydawca wspomagający też innych” (P. Kąkol, 2009). Szczególnym i prekursorskim jak na ówczesne stosunki pismem, które wydał Lehndorff, był traktat o konieczności kształcenia kobiet autorstwa Louise von Krockow (1793). To właśnie z dworem Krockowów w Krokowej połączyły Lehndorffa szczególne więzi - tu wystawiano jego dramaty w leśnym amfiteatrze, tu w niedalekim Godętowie zbudował dworską scenę teatralną, tu wreszcie zakochał się po uszy w młodziutkiej córce hrabiny i popadł w konflikt, który zakończył się dramatycznym odejściem. Lehndorff przeniósł się do Gdańska - i w 1799 r. opublikował modną powieść epistolarną pt. „Meine Reise ins blaue Ländchen” („Moja podróż do błękitnego kraiku”). W powieści szczególną rolę zajmuje Gdańsk jako miasto kupców i kolekcjonerów. Jak wyglądał Gdańsk w ostatnim roku osiemnastego stulecia? Co poruszało jego mieszkańców, czym zasłużyli sobie na pochwały, a czym na krytykę literackiego geniusza i utracjusza? O tym będziemy mówić w wystąpieniu w Domu Uphagena z nadzieją, że eseistyczne komentarze Lehndorffa znajdą i dziś grono zainteresowanych czytelniczek i czytelników.

O prelegentce :
Dr Magdalena Izabella Sacha: polonistka, germanistka, tłumaczka i muzealniczka. Studiowała w Warszawie, Gdańsku i Jenie. W latach 2001-2009 prowadziła Muzeum Regionalne w Krokowej. Od 2004 r. pracuje jako adiunkt w Zakładzie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Ostatnio wydała trzytomową publikację pt. „Edukacja kobiet na Pomorzu Gdańskim w początkach XIX wieku. Działalność Louise von Krockow” (Gdańsk 2021), zawierającą między innymi tłumaczenie traktatu pedagogicznego „Radą i czynem ku dobremu dziełu”, którego pierwszym wydawcą był A.A.L. von Lehndorff.

Dom Uphagena