„Szymborska: kolaż” wydarzenie performatywne z okazji Święta Uniwersytetu Gdańskiego

calendar_month
location_on
Sala Teatralna im. Prof. Jerzego Limona Budynek Neofilologii UG, ul. Wita Stwosza 51, Gdańsk
Organizator wydarzenia:
Akademickie Centrum Kultury UG
Dodane przez mjakubowski - pt., 10/03/2023 - 11:50

Tytuł spektaklu – „Szymborska: kolaż” nakreśla zarówno jego główną tematykę jak i technikę wykonania. Wiersze, listy, wywiady, zdjęcia, anegdoty i inne, z pozoru przypadkowe „skrawki”, zostały połączone w koherentny obrazek sceniczny, którego spoiwem jest postać Wisławy Szymborskiej – jej poruszająca wyobraźnię twórczość, nietypowe zainteresowania, wyjątkowa wrażliwość w obserwacji świata i umiejętność przekładania tego wszystkiego na język poezji.

Zamiarem twórców było pokazanie różnych twarzy poetki. Jej postać zostaje zmultiplikowana na scenie, a każde z siedmiu wcieleń przedstawia ją z nieco innej perspektywy. Dorobek Wisławy Szymborskiej został poddany subiektywnym reinterpretacjom, a spośród faktów z życia wybrano zarówno te doniosłe jak i nietuzinkowe czy zabawne.

Spektakl nie jest próbą stworzenia scenicznej biografii, wszak główna bohaterka bardzo się od tego typu działań wzbraniała. Wybrane urywki, strzępki i wycinki w całej swej różnorodności tworzą nową całość.

W spektaklu udział biorą studenci I roku wiedzy o teatrze Uniwersytetu Gdańskiego oraz członkowie Teatru Tańca “Kiosk Ruchu” i Studia Wokalnego Uniwersytetu Gdańskiego, działających przy Akademickim Centrum Kultury UG “Alternator”.

patronat honorowy: JM Rektor UG, prof. dr hab. Piotr Stepnowski oraz Fundacja Wisławy Szymborskiej

organizator: Akademickie Centrum Kultury UG “Alternator”

partnerzy: Centrum Teatralne im. Jana Ciechowicza, Gdańsk Miasto Literatury

opieka artystyczna: Piotr Biedroń