Jak mikroplastik stał się makroproblemem?

calendar_month
location_on
Organizator wydarzenia:
Wydział Chemii UG
Dodane przez ewitkowska - pt., 27/11/2020 - 15:59

Zapraszamy na spotkania otwarte w formie kawiarni naukowych przybliżające działalność naukową pracowników Uniwersytetu Gdańskiego szerszemu odbiorcy. Planujemy 16 wykładów, w tym 2 wykłady w języku angielskim dla studentów z Erasmusa. Wykłady będą odbywać się raz/dwa razy w miesiącu na platformie MS Teams. Tematy zostaną dobrane tak, aby przedstawić jak najszersze, dotykające najistotniejszych, bieżących problemów, oblicze nauki.

Wśród proponowanych zagadnień można wymienić następujące: zagrożenia cyberprzestrzenią, dylematy automatyzacji życia, pułapki kredytów, zmiany klimatyczne, wpływ reklam na wybory produktów, sztuczna inteligencja, szczepienia, czy też GMO, itp.

Wydarzenie online dostępne będzie pod linkiem

Pierwszy wykład pt. „Jak mikroplastik stał się makroproblemem” w roku akademickim 2020/2021 odbędzie się we wtorek 1 grudnia 2020 r. o godz. 17.00. Zagadnienie przedstawi prof. dr hab. Ewa Siedlecka.

Abstrakt: Pływające butelki plastikowe czy latające woreczki foliowe są elementem otaczającego nas środowiska. Zwierzęta wodne mylą je z pożywieniem. Jednak większe zagrożenie stanowi mikroplastik. Co jest jego źródłem? Gdzie i w jakiej ilości występuje? Jakie zagrożenie niesie dla nas? Czy mamy pomysły na rozwiązanie tego problemu?

Osoby, które mają ochotę zadać pytanie mogą to zrobić do poniedziałku 30 listopada 2020 r. na adres: oblicza.nauki@ug.edu.pl

Spotkania w ramach Projektu "Science Clubs w Uniwersytecie Gdańskim - znane i nieznane oblicza nauki”

Cykl otwartych spotkań w formie kawiarni naukowych organizowany jest w ramach Projektu „Science Clubs w Uniwersytecie Gdańskim - znane i nieznane oblicza nauki” – projekt w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki / Doskonała Nauka, moduł Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu.

Science Club to idea stworzenia platformy łączącej działania naukowców i otoczenia społeczno-gospodarczego w kontekście społecznej odpowiedzialności uczelni. Projekt ma charakter interdyscyplinarny, dzięki łączeniu nauk eksperymentalnych ze społecznymi. Jest realizowany przez Wydział Chemii i Wydział Ekonomiczny w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Więcej informacji na str. Wydziału Chemii UG