KONFERENCJA "POMORZANIE. JACY JESTEŚMY?"

calendar_month
location_on
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Organizator wydarzenia:
Samorząd Województwa Pomorskiego, Uniwersytet Gdański oraz Instytut Kaszubski w Gdańsku
Dodane przez mjakubowski - śr., 20/03/2024 - 10:56

Już 3 kwietnia spotkamy się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, by poznać, omówić i skomentować wyniki badania dotyczącego "Postaw i zachowań mieszkańców województwa pomorskiego w kontekście budowania tożsamości Pomorzan". Ostateczny raport z badania, zrealizowanego przez konsorcjum Instytutu Kaszubskiego i Fundacji IBRiS przy wsparciu Pomorskiego Centrum Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego, będzie publicznie w tak szerokim gronie prezentowany po raz pierwszy!

Konferencję, na której zaprezentowane zostaną wyniku raportu z badania, otworzy prezentacja profesora Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego. Będzie ona dobrym wstępem do zaplanowanych dwóch paneli dyskusyjnych.

To bardzo rozbudowane i skomplikowane badanie, pierwsze tego typu w naszym regionie, próba wynosiła aż 6600 osób. Badaliśmy postawy, wartości, potrzeby i oczekiwania mieszkańców województwa pomorskiego – podkreśla kierownik projektu, prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński.

Oprócz badania ankietowego przeprowadzono wywiady grupowe z mieszkańcami, dotyczące identyfikowanych przez nich problemów i oczekiwań. Ostateczny kształt raportu jak i zawarte w nim rekomendacje powstawały w ramach licznych dyskusji w eksperckim kręgu akademickim i samorządowym.

Pomorzanie sami o sobie – jak siebie widzimy?

W ocenie respondentów i respondentek osoba mieszkająca na terenie województwa pomorskiego jest częściej pracowita (69%) niż leniwa (9%), przedsiębiorcza (67%) niż niezaradna (8%) oraz otwarta na ludzi (65%) niż na nich zamknięta (12%). Cechuje ją też raczej aktywność (63%) niż bierność (10%) i tolerancja (60%) niż jej brak (12%).

Na uczestników konferencji czekają dwa atrakcyjne panele dyskusyjne

Uczestnicy paneli zostali dobrani pod takim kątem, by prezentować jak najszerszy przekrój mieszkańców i mieszkanek Pomorza, zapewniając różnorodność perspektyw i doświadczeń. Wśród występujących będą zatem uczniowie, przedstawiciele uczelni, biznesu, samorządu i organizacji pozarządowych (ze szczegółowymi biogramami poszczególnych panelistów można zapoznać się na końcu artykułu).

W ramach pierwszego panelu pt. „Z pokoleniami w przyszłość” wspólnie porozmawiamy o tym czy ustalenie wspólnych priorytetów dla przedstawicieli różnych pokoleń jest możliwe. Jakie wyzwania powinny stawić przed sobą szkoły i uczelnie by sprostać wymaganiom nowych pokoleń i pomagać im w przyszłym budowaniu pozycji na rynku pracy? Jak z wyzwaniem w zarządzaniu międzypokoleniowym zespołem radzą sobie pracodawcy? Czyli jak razem mamy budować pomorską wspólnotę obywatelską korzystając ze wspólnych doświadczeń i pomysłów.

W ramach drugiego panelu pt. „Pomorzanie – aktywni czy bierni?” skupimy się nad tym w jaki sposób i jakimi narzędziami można generować i wspierać energię społeczną. Jak robić to w sposób odpowiedzialny, a przede wszystkim skuteczny i jak do współpracy angażować regionalną społeczność?

Będzie też czas na pytania i dyskusję w ramach podsumowania spotkania.

PROGRAM KONFERENCJI

9:30 – 9:45 Otwarcie konferencji

Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego

9:45 – 10:15 „Pomorzanie. Jacy jesteśmy?”

Prezentacja wyników i wniosków z badania tożsamości Pomorzan.

Prof. Cezary Obracht – Prondzyński, Uniwersytet Gdański

10:15 – 11:45 Panel dyskusyjny: „Z pokoleniami w przyszłość”

Pomorska wspólnota obywatelska – czy ustalenie wspólnych priorytetów dla przedstawicieli różnych pokoleń jest możliwe?

• Maja Tomczak, Boeing
  • Nina Katka, Młodzieżowy Sejmik Województwa Pomorskiego
  • Zofia Wyrzykowska, Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące
  • Andrzej Stelmasiewicz, Fundacja Wspólnota Gdańska
  • Sebastian Ptak, firma doradcza Happy Birds

Prowadzący

Stanisław Szultka, Dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

11:45 – 12:00 Przerwa kawowa

12:00 – 13:30 Panel dyskusyjny „Pomorzanie – aktywni czy bierni?”

W jaki sposób i jakimi narzędziami można generować i wspierać energię społeczną?

•  Jolanta Szydłowska, Gdańska Fundacja Kształcenia Menadżerów
  • Monika Hinc, Fundacja Inicjowania Rozwoju „UP Foundation”, Scalac