Pokaz filmu „Pianoforte” i spotkanie z pianistą dr. Mikołajem Sikałą

Organizator wydarzenia:
DKF UG, Miłość Blondynki
Dodane przez mjakubowski - wt., 23/04/2024 - 14:08

Jakie emocje towarzyszą występowi w najbardziej prestiżowym konkursie pianistycznym na świecie? Zapraszamy na pokaz filmu „Pianoforte” (2023) w reżyserii Jakuba Piątka już 25 kwietnia o 18:30 w ramach cyklu „Dobre, bo polskie” prowadzonego przez DKF Miłość Blondynki. Komentarz po filmie zapewni wybitny pianista z Akademii im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, dr Mikołaj Sikała.

Ogromne emocje i szansa, która zdarza się raz w życiu. W trakcie eliminacji jest ich 160, do finału trafia zaledwie 12 osób. Konkurs Chopinowski jest najbardziej prestiżowym wydarzeniem tego typu na świecie. Odbywa się co pięć lat w Warszawie i biorą w nim udział największej sławy pianiści i pianistki. Na pierwszym planie w filmie znajdują się młodzi uczestnicy konkursu z różnych stron świata i ich marzenia - czytamy w opisie filmu, który przedstawia kulisy 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

„Pianoforte” był hitem festiwalu w Sundance w 2023 r., otrzymał Nagrodę Publiczności podczas Millennium Docs Against Gravity oraz nagrodę filmową ORŁY 2024 dla najlepszego filmu dokumentalnego.

Po spotkaniu o emocjach towarzyszących artystom podczas prestiżowych konkursów pianistycznych i nie tylko opowie dr Mikołaj Sikała - zdobywca m.in. I nagrody w kategorii „duet fortepianowy na cztery ręce” oraz I nagrody w kat. „duet na dwa fortepiany” w I Międzynarodowym Konkursie Duetów im. Suzany Szörenyi w Bukareszcie (2016), II nagrody w II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Orbetello (Włochy, 2018), III nagrody w 48. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Gdańsku (2017). Rozmowę poprowadzi Kamil Kwiatkowski.

Kiedy? 25 kwietnia 2024 (czwartek), godz. 18:30

Gdzie? Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, Ul. Wita Stwosza 55, Gdańsk-Oliwa

op