O mamie i tacie bąbelka, czyli o współpracy szkoły z rodzicami w narracjach nauczycieli/nauczycielek szkół średnich

calendar_month
-
location_on
Europejskie Centrum Solidarności (Biblioteka), Plac Solidarności 1, Gdańsk
Organizator wydarzenia:
Zakład Historii Nauki, Oświaty i Wychowania UG, Polskie Towarzystwo Pedagogiczne (oddział Gdańsk), Pomorska Grupa Badawcza
Image
Dodane przez kzuk - czw., 27/03/2025 - 09:58

Zasada powiązania szkoły z rodziną uczniów, jak również problematyka włączenia w tego typu relacje oddziaływań szeroko rozumianych kręgów środowiska lokalnego jest przedmiotem refleksji pedagogicznej, w ramach której dokonuje się analiz zależności miedzy efektywnością dydaktyczno-wychowawczą szkoły a stopniem zorganizowania i zintegrowania społeczności włączonej w procesy realizacji zadań edukacyjnych. Warto zasygnalizować, że w perspektywie historycznej temat współdziałania szkoły (nauczycieli/nauczycielek) i rodziców (domu rodzicielskiego) sięga XV/XVI wieku.

Dzieje nowożytne oraz współczesne uwarunkowania polityczno-oświatowe przyniosły istotne przewartościowania w zakresie stosunków rodziny i szkoły (zarówno na płaszczyźnie teoretycznej, jak i w wymiarze praktycznym). Przeobrażenia te warunkują nowe możliwości, ale i wyzwania dla procesów określania, rozumienia, interpretowania i nadawania znaczeń kategoriom ujawniającym się w ramach fenomenu, jakim jest współpraca pomiędzy nauczycielami/nauczycielkami a rodzicami.

Właśnie to jest tematem seminarium O mamie i tacie bąbelka, czyli o współpracy szkoły z rodzicami w narracjach nauczycieli/nauczycielek szkół średnich - studium fenomenograficzne, które odbędzie się 3 kwietnia br. w Europejskim Centrum Solidarności.

 

Podczas seminarium przedstawimy najnowsze wyniki badań fenomenograficznych, którymi objęliśmy nauczycielki i nauczycieli pracujących w liceach ogólnokształcących w województwie pomorskim, reprezentujących wszystkie pokolenia obecne na rynku pracy, mianowicie:

1. Pokolenie Baby Boomers (BB, Generation me, Pokolenie wyżu demograficznego, Vietnam Generation); urodzeni: 1946–1964,

2. Generation X (Post-Boomers, Gen X, Generalich 13, Baby Busters, Twenty-somethings, Pokolenie NIC); urodzeni: 1965–1979,

3. Pokolenie Y (Internet Generation, Pokolenie Millenium, Pokolenie klapek i ipodów, Generacja Google, Pokolenie SMS); urodzeni: 1980–1994,

4. Pokolenie Z (C, iGeneration, Gen Tech, Gen Wi, Net Gen, Digital Natines, Gen Next, Post Gen); urodzeni: 1995 – obecnie (Smolbik-Jęczmień, 2017, s. 140; Wiktorowicz, Warwas 2016, s. 22).

Serdecznie zapraszamy!

 

LIDERZY PROJEKTU

prof. dr hab. Krzysztof Jakubiak (UG),

dr Małgorzata Obrycka (UG), dr Paweł Śpica (UG)

WSPÓŁORGANIZATORZY

dr Aleksandra Zahorska (UG), dr Michalina Hładun (PSW),

dr Szymon Dąbrowski (UP), dr Łukasz Androsiuk (UP)