Centrum Badań Memlingowskich UG oraz Muzeum Narodowe w Gdańsku serdecznie zapraszają na piąte w tym roku spotkanie w ramach popularno-naukowego cyklu „Wokół Memlinga”.
Wykład pod tytułem „Sensualny pędzel niderlandzkiego Mistrza - czyli anielskie szaty w gdańskim tryptyku H. Memlinga” wygłosi Beata Sztyber (Muzeum Narodowe w Gdańsku).
Wykład będzie nagrany i udostępniony na kanale youtube WMG Video.
Czas i miejsce:
22 maja 2025 (czwartek), godz. 18:00,
Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Sztuki Dawnej, Toruńska 1 , Sala Refektarza
O wykładzie
Hans Memling, dzięki swoim artystycznym wędrówkom i praktyce, przyswoił sobie techniki malarskie i sposób widzenia świata, wypracowane w warsztatach piętnastowiecznych mistrzów niderlandzkich. Wszelką materię odtwarzał z zacięciem miniaturzysty. Ta umiejętność sprawiała, że pędzlem umiał tchnąć życie w każdy przedmiot. Tak też potraktował szaty aniołów uszyte z lnianych płócien, mięsistych aksamitów, połyskujących złotem altembasów florenckich czy kolońskich tkanych pasmanterii. W Sądzie Ostatecznym ubrał anielskich bohaterów tego dramatu w szaty noszone przez duchowieństwo wieków średnich. Zestawienie strojów malowanych z autentycznymi tkaninami z tego czasu, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku, pozwali w pełni docenić walory jego pewnej ręki i wrażliwego, malarskiego oka.
Wykładowi będzie towarzyszył mały pokaz tkanin ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Beata Sztyber - starsza kustoszka Muzeum Narodowego w Gdańsku w Pracowni Tkanin i Haftów od 1983 roku. Absolwentka historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz teologii w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Autorka wystaw i publikacji z zakresu zabytkowych tkanin i haftów, ikonografii chrześcijańskiej i sztuki średniowiecznej. Brała udział w pracach inwentaryzacyjnych w kościołach pomorskich, klasztorze Benedyktynek w Żarnowcu, Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie i Tarnowie. Współpracowała przy realizacji projektu badawczego dotyczącego średniowiecznych paramentów liturgicznych w zbiorach MNG, także przy opracowywaniu przedwojennych zasobów szklanych klisz w gdańskim muzeum. Prowadzi badania dotyczące wojennych strat zabytków tekstylnych ze zbiorów MNG.