Zapraszamy na kolejne spotkane z cyklu „Piątek na Historycznym”!
Wykład pt. „Pałac i kult Odyseusza na Itace: między mitem, archeologią i historią” wygłosi dr. hab. Tomasz Mojsik, prof. Uniwersytetu w Białymstoku.
Podczas wykładu dowiemy się, że „Odyseja” Homera to nie tylko podróże Odyseusza. Bohaterem eposu jest także Itaka, ojczysta wyspa, za którą tęskni i na którą po 10 latach w końcu wraca nasz heros. Itaka ma jednak swoją historię nie tylko w eposie. To także miejsce historyczne, na którym archeolodzy szukają pozostałości (mykeńskiego) pałacu króla Odysa. To także wyspa, na której w epoce hellenistycznej składano Odysowi ofiary i organizowano zawody ku jego czci. Co wiemy o Itace i czy warto (było) na nią wracać?
Oprócz wykładu odbędzie się także rozmowa z autorem o jego najnowszej książce pt. „Odyseusz. Biografia nieautoryzowana”; w trakcie spotkania będzie możliwość zakupu książki (księgarnia - Książką i Kawą).
Dr hab. Tomasz Mojsik, profesor Uniwersytetu w Białymstoku w Katedrze Historii Struktur Demograficznych, Gospodarczych i Religijnych. Historyk i filolog klasyczny, doktor habilitowany nauk humanistycznych specjalizujący się w historii starożytnej, historii religii i historii kultury.
Spotkane poprowadzą dr Karol Kłodziński oraz mgr Aleksandra Hołomej.
Wykład dostępny będzie także na komunikatorze MsTeams. Link do spotkania: