Grassomania. Gdańskie wędrówki literackie i wystawa

- Zapraszamy zainteresowanych twórczością Grassa, jego literackim obrazem Miasta jako pogranicza kulturowego, tematyką tożsamości Miasta oraz jego dziedzictwa kulturowego, a także zagadnieniami wielokulturowości i multietniczności – zachęca dr hab. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, prof. UG do literackich spacerów z odczytywania przestrzeni Miasta w dialogu z literaturą.

Pracownia Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza z Instytut Filologii Germańskiej UG wraz ze Stowarzyszeniem Güntera Grassa w Gdańsku organizują kolejne literackie spacery. - Laureat Literackiej Nagrody Nobla  nie tylko stworzył nośny literacki mit Gdańska i poniósł go w świat, wprowadzając Miasto wraz z regionem do literatury światowej. Sztukę postrzegał jako medium dialogu społeczno-kulturowego – przekonuje dr hab. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, prof UG z Wydziału Filologicznego UG. Podkreśla, że Grassowski literacki obraz Gdańska jako pogranicza kulturowego oddziałuje zarówno na proces kształtowania się tożsamości gdańszczan, jak i wyobraźnię odwiedzających.

Punktem wyjścia do spacerów, które odbędą się w ramach Grassomanii 13, będzie twórczość Güntera Grassa, doktora honoris causa UG (1993), autora m.in. trylogii gdańskiej. Spacery rozpoczęte w sierpniu zakończą się w październiku.

Odbyły się już w sierpniu trzy spacery dwujęzyczne (w języku polskim i niemieckim) PoGRASSujmy po Gdańsku / In Danzig unterwegs mit Günter Grass z licencjonowanym przewodnikiem  Anną Kowalewską-Mróz, doktorantką i autorką pracy doktorskiej dotyczącej gdańskiej sztuki w prozie Grassa i Stefana Chwina.

Kolejne, cztery spacery tematyczne, stanowią kontynuację ubiegłorocznego cyklu Wędrówek z Günterem Grassem. Podczas nich, prowadzący podzielą się wynikami swoich badań grassoznawczych, a odbędą się one we wrześniu i październiku:

4 września (sobota), godz. 11.00 - Günter Grass a Solidarnośćinspiracje i kontrowersje - dr hab. Marion Brandt, prof. UG (start: wejście do ECS od Placu Solidarności ),

11 września (sobota), godz. 11.00 -  Günter Grass a żydowska przeszłość Miasta. Żydowscy gdańszczanie w dialogu z Grassem - dr hab. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, prof. UG (start: Dworzec Główny, Pomnik Kindertransportów),

25 września (sobota), godz.11.00 - Günter Grass w dialogu z architekturą Starego i Głównego Miasta - Anna Kowalewska-Mróz, doktorantka W.Filologicznego UG (start: Zbrojownia od strony Targu Węglowego),

2 października - Sztuka gdańska w prozie Güntera Grassa − fascynacje, inspiracje, pokrewieństwa/ Die Danziger Kunst in der Prosa von Günter Grass – Begeisterung, Inspiration, Korrespondenzen (dwujęzyczny)  - Anna Kowalewska-Mróz, doktorantka W.Filologicznego UG (start: Zielona Brama).

Spacery przeprowadzane są także w ramach projektu badawczo-edukacyjnego Wędrówki z Günterem Grassem. Kartografia literacka przestrzeni Miasta, realizowanego przez Pracownię Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza. W swoich założeniach metodologicznych czerpie on m.in. z koncepcji geopoetyki, kartografii krytycznej, badań nad pograniczami i pamięcią. W gronie uczestników są germaniści, polonistka, anglistka, kulturoznawca oraz historyk sztuki, tj. dr hab. Marion Brandt, prof. UG, Andrzej Fac, mgr Anna Kowalewska-Mróz, prof. dr hab. Mirosław Ossowski, dr Marta Turska, mgr Marta Wróblewska, a kieruje nim dr hab. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, prof. UG. Współpracuje dr Maciej Dajnowski z IFP.

Jak zapowiadaja organizatorzy, w wyniku interdyscyplinarnego projektu powstanie m.in. przewodnik literacki, prezentujący trasy inspirowane twórczością Grassa i jej recepcją oraz wielość perspektyw odczytywania twórczości Grassa.

Projekt edukacyjno-badawczy oraz kolejne edycje spacerów grassowskich realizowane są w szerokiej koalicji instytucji i stowarzyszeń, w tym we współpracy z Gdańską Galerią Güntera Grassa / Gdańską Galerią Miejską, Instytutem Kultury Miejskiej, Instytutem Kaszubskim, Pomorską Fundacją Filmową w Gdyni, pod patronatem medialnym „Rocznika Gdańskiego” Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. Zamierzenie jest ujęte także w ramach grantu M. Borzyszkowskiej z Programu Wsparcia Humanistyki Gdańskiej UG. Spacery dofinansowane są przez Urząd Miasta Gdańska i Gdańską Galerii Miejską.

Zapisy na spacery:  grass.gdansk@op.pl

Więce: narracjepogranicza.eu i grass-gdansk.org/wiadomosci/

Do  16 października 2021 czynna będzie także wystawa Grassomania w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa przy ul. Szerokiej 37. (Galeria jest czynna oprócz poniedziałków: we wrześniu w godz. 12.00-19.00, w październiku  w godz.12.00-18.00.

Kolekcja jest prezentacją blisko czterdziestu plastycznych prac Güntera Grassa pochodzących ze zbioru stu kilkudziesięciu jego dzieł zgromadzonych w Gdańskiej Galerii Miejskiej. Dla pełnego spojrzenia na jego twórczość warto wspomnieć, że Grass studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie i w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Berlinie.

W 2007 roku Günter Grass przekazał w darze Miastu Gdańsk ponad pięćdziesiąt grafik i kilka rzeźb, co okazało się inspiracją do powołania w 2009 roku Gdańskiej Galerii Güntera Grassa, która stała się także ośrodkiem rozważania zjawiska integracji sztuk wizualnych i literatury. Na wystawie pokazano wybór grafik, rysunków i rzeźb pochodzących z różnych okresów jego twórczości, stanowiących przekrój technik i stylów uprawianych przez artystę na przestrzeni lat.

Partnerzy: Uniwersytet Gdański, Stowarzyszenie Güntera Grassa w Gdańsku, Pracownia Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza UG.

Patronat Honorowy: Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku

Fot. Anna Kowalewska-Mróz