Fantazmatyczne miasto niczym z bajki. Spotkanie autorskie z doktorantką UG

Zaledwie pięćdziesiąt kilometrów od północnej granicy Polski leży półmilionowe miasto. Dziś Kaliningrad, dawniej było pruskim Königsbergiem i było też Królewcem. Tak zapowiadają spotkanie z Kaliningradem i autorką książki o tym mieście organizatorzy z ECS w Gdańsku. Spotkanie z autorką także w wersji online odbędzie się w piątek 10 września o godz. 18.00.

Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu - to tytuł książki autorstwa Pauliny Siegień, doktorantki z Instytutu Rusycystyki i Studiów Wschodnich Wydziału Filologicznego UG. Premiera książki wydanej przez Wydawnictwo Czarne i spotkanie z autorką zapowiedziane są na 10 września w Bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku na godz. 18.00.

- To miasto na wskroś europejskie. A jednak transformacja dawnej stolicy Prus Wschodnich najpierw w sowiecki, a potem rosyjski Kaliningrad wywołuje dziwny niepokój, uczucie niedopasowania wyczuwalne w samym mieście – zarówno u mieszkańców, jak i władz, tych lokalnych i tych na Kremlu – czytamy w zapowiedzi.

- Na pierwszy rzut oka to zwykła rosyjska prowincja, może bardziej zakompleksiona, porównująca się chętniej do przedwojennej potęgi i europejskich sąsiadów niż do Moskwy czy Petersburga. Ale równocześnie pod powierzchnią kryje się inne miasto, ni to widmo, ni to chimera.

Paulina Siegień jest etnografką, rosjoznawczynią i filolożką rosyjską, z zawodu dziennikarką i tłumaczką. Ukończyła Studium Europy Wschodniej UW, a obecnie doktoryzuje się na Wydziale Filologicznym UG. Współpracuje z Krytyką Polityczną i Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego. Kilkanaście lat temu trafiła do Kaliningradu, który nieoczekiwanie stał się częścią jej życia. Przez kilka lat pisała o tym mieście i obwodzie kaliningradzkim dla Gazety Wyborczej. Spotkanie z autorką poprowadzi redaktor Joanna Wiśniowska, Gazeta Wyborcza.

Transmisja online: fb.com/ecsgdansk

Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy