To już kolejna prestiżowa nominacja dla „Krypty Gustawa”, drugiej części monografii analizującej inscenizacje dziadów po 1989 roku. Autorem książki jest prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski z Zakład Teorii Literatury i Krytyki Artystycznej UG. W kwietniu br. teatrolog otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną, we wrześniu br. Nagrodę Komitetu Badań o Sztuce PAN, a teraz „Krypta Gustawa” znalazła się wśród 12 pretendentów do Nagrody im. Jerzego Giedyrocia.
Ustanowioną w 2001 r. przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Nagrodę im. Jerzego Giedyrocia przyznaje się za badania dziedzictwa paryskiej „Kultury” lub za twórczą kontynuację przesłania redaktora Jerzego Giedroycia w dziedzinie nauki.
W tegorocznej 22. edycji Nagrody członkowie Kapituły spośród wszystkich zgłoszeń wybrali 12 tytułów książek. W gronie nominowanych znalazły się następujące publikacje:
- Zbigniew Majchrowski, Krypta Gustawa, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Warszawa 2021.
- Michał Rauszer, Siła podporządkowanych, Wydawnictwo UW, Warszawa 2021.
- Joanna Ostrowska, Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2021.
- Agnieszka Gajewska, Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku. Biografia, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2021.
- Piotr Mitzner, Ludzie z nieludzkiej ziemi. Rosyjski krąg Józefa Czapskiego, Wydawnictwo Naukowe UKSW, PIW, 2021.
- Ireneusz Krzemiński, Solidarność a narodziny demokratycznej Polski. Powtórzona interwencja socjologiczna 1981-2015, Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR, Warszawa 2021.
- Jędrzej Piekara, Polskie wątki w życiu Michaiła Hellera, Łódź-Paryż 2021.
- Magdalena Ptaszyńska, Radosław Ptaszyński, Skalpel ’68. Kampania antysemicka
w środowisku szczecińskich lekarzy, Universitas, Kraków 2021. - Katarzyna Drąg, Lwowie korzenie polskiego dziennikarstwa. Studia nad profesjonalizacją zawodu na przełomie wieków (1848-1914), Wydawnictwo Petrus, 2021.
- Rafał Matyja, Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością, Kraków, Karakter 2021.
- Reprezentacje Zagłady w kulturze polskiej (1939-2019), pod red. Sławomira Buryły, Doroty Krawczyńskiej i Jacka Leociaka, t. 1. Problematyka Zagłady w filmie i teatrze, t.2. Problematyka Zagłady w sztukach wizualnych i popkulturze, Wydawnictwo IBL PAN, Warszawa 2021.
- Anna Wylegała, Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2021.
W „Krypcie Gustawa” autor przygląda się „Dziadom” w świetle inscenizacji powstałych po 1989 roku do dzisiaj. Wstępne wersje fragmentów tej książki, publikowane w czasopismach („Dialog”, „Didaskalia”, „Konteksty”) bądź w tomach zbiorowych, zostały przeredagowane, a niekiedy znacznie poszerzone.
Książkę wzbogaca imponujący materiał ikonograficzny, na który składają się liczne fotografie z przedstawień, ale także obszerny i ciekawy zbiór ilustracji kontekstowych, obejmujący archiwalia, grafiki, fotografie prasowe, fotosy z filmów, dokumentację wystaw i akcji plastycznych, a nawet „zrzuty” z mediów społecznościowych, niemal z ostatniej chwili.
Publikacja została wydana w 2021 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.