Obraz z mchu – kolejna ekspozycja w budynku Wydziału Biologii UG

Wydział Biologii wzbogacił się o kolejną ekspozycję, stanowiącą połączenie natury i sztuki. Instalacja ścienna znajdująca się w przedsionku głównego wejścia do budynku jest efektem projektu wspieranego przez Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego „ACK Alternator” i została zrealizowana w ramach konkursu AlterProjekt.

Koło o średnicy 1,7 m ze specjalnie spreparowanego (stabilizowanego) mchu poduszkowego (Leucobryum glaucum, nazwa polska: bielistka sina, bielistka blada) stanowi tło dla logo Wydziału wyciętego z plexi i osadzonego na przezroczystej osłonie z tego samego materiału.

Instalację uzupełnia opis gatunku w języku polskim i angielskim oraz panel umożliwiający dotknięcie i dokładne przyjrzenie się „poduszkom”. Konsultantem merytorycznym projektu był dr Bartłomiej Hajek z Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody. Projekt wizualny oraz tablice przygotowała mgr Anna Król.

To już kolejna ekspozycja na Wydziale Biologii UG. W budynku mieszczą się także m.in.:

- Muzeum Inkluzji w Bursztynie

- Akwarium Malawii - zbiornik o pojemności 7 000 l odzwierciedlający biotop afrykańskiego jeziora Malawi)

- wystawa „Zabójcy bez winy”, na którą składa się z ponad 100 eksponatów ptaków, gadów i ssaków, wielkoformatowe modele drapieżnych stawonogów,

- paludarium biotopowe Tepui, odzwierciedlające warunki gór stołowych, występujących w sercu wenezuelskich wiecznie zielonych lasów równikowych z bogatą kolekcją roślin mięsożernych,

- formikarium z mrówkami farmerkami z gatunku Atta sexdens,

- ekspozycja szkieletów ssaków ze szkieletem drugiego co do wielkości zwierzęcia na Ziemi – płetwala zwyczajnego (finwala)

- wystawa poświęcona polskiemu biologowi Rudolfowi Weiglowi, wynalazcy pierwszej w świecie skutecznej szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu,

- wielkoformatowe murale przedstawiające drzewo życia w ujęciu historycznym wg Haeckla oraz molekularnym wg Woese'a, Kandlera i Wheelisa.

Wirtualny spacer po Wydziale Biologii

Wszystko to sprawia, że Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez uczniów i mieszkańców Trójmiasta. Zwłaszcza, że wycieczkę można połączyć ze spacerem po pobliskim, unikatowym EkoParku UG.

Biuro Rzecznika Prasowego