Akademicki Młodzieżowy Puchar Polski dla siatkarek AZS UG

Siatkarki AZS Uniwersytet Gdański zwyciężyły w pierwszym historycznym finale Akademickiego Młodzieżowego Pucharu Polski. W lubelskim finale w decydującym spotkaniu pokonały Klub Sportowy AWF Wrocław 3:1.

Akademicki Młodzieżowy Puchar Polski to tzw. "Sezon Zero" Akademickiej Młodzieżowej Ligi Akademickiej. Jest to wspólny projekt Akademickiego Związku Sportowego i Polskiego Związku Piłki Siatkowej, którego kolejnym etapem będzie liga akademicka. W tym roku turniej rozegrano w formie pucharu. Prawo gry w wielkim finale miały tylko cztery drużyny z całej Polski, które wywalczyły awans w eliminacjach. Siatkarki Uniwersytetu Gdańskiego zwyciężyły w turnieju w Toruniu i  otrzymały bilet do finału.

Finał rozgrywany był w dniach 27-29.01.2023 w Lublinie. W półfinale turnieju doszło do derbów z Politechniką Gdańską. Po zaciętym pięciosetowym pojedynku zwyciężyły zawodniczki AZS UG. W decydującym spotkaniu na drodze do złotego medalu i pierwszego historycznego pucharu stanęły siatkarki KS AWF Wrocław. Decydujący mecz to prawdziwy siatkarski dreszczowiec. Pierwszy set wygrały zawodniczki Trenera Adama Miotka (25:20), w drugim lepsze były wrocławianki (25:16 dla AWF). W trzecim secie znów lepsze okazały się siatkarki AZS UG (25:23). W decydującym czwartym secie, siatkarki UG prowadziły 19:14 i  wydawało się wszystko jasne. Do głosu znów doszły wrocławianki i zniwelowały różnicę punktową, nie wystarczyło to do zwycięstwa.

Ostatecznie lepszy okazał się AZS Uniwersytet Gdański zwyciężając 25:23 w czwartym secie, w meczu i w całym turnieju. Akademicki Młodzieżowy Puchar Polski, podkreślmy historyczny pierwszy, trafił w ręce naszych zawodniczek. Gratulacje.