Czas na ósmą edycję SHALOM POLIN - Gdańskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej. Podczas trzech dni o żydowskich tradycjach będziemy mówić językiem sztuki, nauki i... kuchni! O historii i pamięci, zarówno tej sięgającej II wojny światowej, jak i najnowszej, opowiedzą specjaliści, specjalistki, twórcy i twórczynie z całej Polski. Festiwal rusza w piątek 31 marca o 18:30 na Wydziale Filologicznym UG i potrwa cały weekend.
Shalom Polin to niesamowita okazja, aby poznać kulturę żydowską w praktyce. Od warsztatów języka hebrajskiego prowadzonych przez dr Martynę Wielewską-Bakę z Wydziału Filologicznego UG po wspólne przyrządzanie izraelskiego deseru MALABI z dr. Wojciechem Śledziem z Towarzystwa Polsko-Izraelskiego Wspólne Dziedzictwo Moreshet Meshutefe.
Jerozolimska dzielnica Rehavia, fot. dr Marek Suchar
Nie zabraknie także spotkań, wykładów i rozmów. Dr Martyna Wielawska-Baka postara się znaleźć odpowiedź na pytanie “Czy Izrael to demokracja?”, a dr Marek Suchar z Uniwersytetu SWPS opowie o niezwykłej jerozolimskiej dzielnicy Rehavia.
Wśród gości z całej Polski znaleźli się m.in. pisarze, w tym Miriam Synger, która opowie o swojej książce “Jestem Żydówką”, czy dr Rafał Kowalski, autor publikacji „Iluj. Genialny młodzieniec”.
Kulturę żydowską zobaczymy także na dużym ekranie. Podczas trzech dni festiwalu odbędzie się pięć seansów. Wydarzenie otworzy pokaz dokumentu “Ukos Światła”(2021) o kajakarzu i olimpijczyku Dariuszu Popieli, działającym na rzecz upamiętnienia pomordowanych w czasie Zagłady Żydów. Po pokazie odbędzię się rozmowa z bohterem filmu. W programie znajdziemy także dokument o ostatnim przywódcy powstania w getcie warszawskim Marku Edelmanie, czy o bujnym życiu gwiazdy przedwojennego kina, reżysera, producenta filmów z Sofią Loren Michała Waszyńskiego.
kadr z filmu "Książe i Dybuk"(2017) reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski
Festiwal SHALOM POLIN to obowiązkowe wydarzenie dla wszystkich zainteresowanych żydowską kulturą — tą tradycyjną i ortodoksyjną, ale także obliczami współczesnego Izraela. To również wyjątkowa okazja do zapoznania się z najnowszymi, nagrodzonymi na wielu festiwalach filmami i wyróżnionymi tekstami literackimi. Do zobaczenia! Shalom!
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
GOŚCIE: Sylwia Chutnik / Miriam Synger / Dariusz Popiela / Ishbel Szatrawska / Wojciech Szumowski / Rafał Kowalski / Maria Ka Kawska / Wojciech Śledź / Martyna Wielewska-Baka / Marek Suchar
KINO / WYKŁADY / DYSKUSJE / WARSZTATY JĘZYKOWE / WARSZTAT KULINARNE / SPOTKANIA AUTORSKIE
Projekt zrealizowany w ramach statutowej działalności Akademickiego Centrum Kultury Alternator UG. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu.
Kurator festiwalu i producent wykonawczy: Tomasz Pupacz / tomasz.pupacz@ug.edu.pl
Public Relations & social media: Milena Szabat / pr-ack@ug.edu.pl
Projekt graficzny: Krzesimir Jagiełło
Organizatorzy: DKF UG Miłość Blondynki / Akademickie Centrum Kultury ACK Alternator UG / Uniwersytet Gdański
Patronat honorowy: Jego Magnificencja Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski / Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz / Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Patronat medialny: Portal Trojmiasto.pl / Gazeta Internetowa CDN / Radio MORS / „Gazeta Uniwersytecka” Pismo Społeczności Akademickiej UG
Partnerzy: Ambasada Izraela w Polsce / Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN / Fundacja Kamera Dawida / Warsaw Jewish Film Festival / Fundacja Tygodnika Powszechnego / Gdańsk Miasto Literatury / Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego / Wydawnictwo Czarne / Wydawnictwo Cyranka / Wydawnictwo Znak Koncept / Towarzystwo Polsko-Izraelskie Wspólne Dziedzictwo Moreshet Meshutefet / Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku / Wydział Filologiczny i Historyczny UG / Dystrybutor Against Gravity
Więcej informacji: www.shalompolin.ug.edu.pl / https://www.facebook.com/shalompolinfestival