Historia Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga. Goście SEA-EU Governing Week w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Governing Week na Uniwersytecie Gdańskim dobiega końca. W czwartkowy wieczór, 29 czerwca goście z uczelni zrzeszonych w sojuszu SEA-EU udali się do Muzeum Narodowego w Gdańsku, gdzie mieli okazję podziwiać "Sąd Ostateczny" autorstwa Hansa Memlinga. Obraz i jego walory artystyczne przedstawił Dyrektor Muzeum dr hab. Jacek Friedrich, prof. UG przy akompaniamencie Golden Gate String Quartet.

Gości przywitał Rektor UG prof. Piotr Stepnowski. W wydarzeniu wzięli udział między innymi: Konsul Generalny Niemiec Iris Wolff, Konsul Generalny Ukrainy Oleksandr Plodystyi, Konsul Honorowy Królestwa Hiszpanii w Gdańsku Maciej Dobrzyniecki, Konsul Honorowa Norwegii w Gdyni Weronika Haustein, Konsul Francji Alain Mompert, Wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała oraz Prorektor ds. Jakości Kształcenia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Agnieszka Zimmermann. Rektor UG przedstawił dyrektora Muzeum Narodowego dr. hab. Jacka Friedricha, prof. UG i podziękował Golden Gate String Quartet za udział w wydarzeniu. Kwartet podczas spotkania wykonał dzieła muzyki klasycznej.

Dr hab. Jacek Friedrich, prof. UG przedstawił historię tryptyku. "Sąd Ostateczny" autorstwa Hansa Memlinga jest uznawany za jedno z najwybitniejszych i najlepiej zachowanych dzieł malarstwa niderlandzkiego na świecie. Obraz ten przetrwał przez wieki w doskonałym stanie. Jest to pierwsze dzieło o tak wyjątkowym prestiżu w twórczości Hansa Memlinga.

Ważną rolę w historii tryptyku odegrała karawela Peter von Danzig, o czym opowiedziała Dyrektor Centrum Badań Memlingowskich UG prof. Beata Możejko. Okręt, którym "Sąd Ostateczny" był transportowany do Italii, został złupiony przez Paula Benekego, gdańskiego kapra na karaweli Peter von Danzig. Następnie obraz został przyholowany do portu Stade, znajdującego się na terenie Hamburga. Ostatecznie tryptyk został ofiarowany kościołowi Najświętszej Marii Panny w Gdańsku. Po zakończeniu wojny dzieło trafiło do ówczesnego Muzeum Pomorskiego w Gdańsku, czyli obecnie Muzeum Narodowego, gdzie jest eksponowane do dnia dzisiejszego.

Na koniec dr hab. Jacek Friedrich, prof. UG przedstawił zgromadzonym treść obrazu oraz jego walory artystyczne. Goście mogli też z bliska podziwiać dzieło Hansa Memlinga.

Szymon Gronowski, fot. Marcel Jakubowski