Cinematic Poland to inicjatywa Centrum Filmowego im. Andrzeja Wajdy i Biura Współpracy Międzynarodowej UG stworzona z myślą o międzynarodowej akademickiej społeczności UG. Pokazy polskich filmów pomogą przybliżyć przyjezdnym naszą kulturę i historię. Do przedsięwzięcia UG dołączył Gdański Uniwersytet Medyczny.
Pierwszy pokaz z cyklu Cinematic Poland to nominowana do Oskara Zimna Wojna (2018) w reż. Pawła Pawlikowskiego. Zapraszamy do Centrum Filmowego im. Andrzeja Wajdy (aula Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego) 19 października o 18:00. Wstęp bezpłatny.
- Nasze działania w ramach Cinematic Poland promują pełną inkluzywność i internacjonalizację, zapewniając dostęp do seansów filmowych dla wszystkich członków społeczności akademickiej. Aby projekt trafił do jak największej liczby osób, postanowiliśmy zaprosić do niego zaprzyjaźnione uczelnie - mówi kierowniczka Biura Współpracy Międzynarodowej UG Magdalena Sawicz.
- Jesteśmy bardzo wdzięczni naszemu partnerowi, Uniwersytetowi Gdańskiemu, za propozycję udziału w tej cennej inicjatywie - powiedziała Kierowniczka Biura ds. Umiędzynarodowienia Uczelni GUMed Ewa Kiszka. - Gdański Uniwersytet Medyczny to uczelnia otwarta na świat i ludzi. Studiują i pracują u nas przedstawiciele ponad 70 krajów. Wzmocnienie komunikacji i integracji naszych uczelnianych środowisk poprzez, w tym wypadku, wydarzenia o charakterze kulturalnym są niezwykle cenne.
W programie Cinematic Poland znajdziemy nie tylko klasyki polskiej kinematografii, ale także najbardziej doceniane filmy wyprodukowane w XXI wieku. - Po każdym seansie informacje na temat dzieła i okazję do dyskusji zapewnią wykładowcy Uniwersytetu Gdańskiego, przede wszystkim pracownicy Zakładu Filmu i Mediów - mówi Weronika Wolska z Centrum Filmowego im. Andrzeja Wajdy UG.
Pokazy odbywać będą się raz w miesiącu przez cały rok akademicki, o godzinie 18.00. Cykl otworzy pokaz filmu Zimna wojna już w najbliższy czwartek (19.10.2023).
- Wielokulturowość to współistnienie w obrębie społeczności, na przykład akademickiej, ludzi o różnych kulturach, tradycjach, obyczajach, religiach, językach, pochodzeniu czy systemach wartości. Dlatego bardzo się cieszymy, że będziemy mieli możliwość wprowadzenia zagranicznej części naszej społeczności w świat polskiej kinematografii - dodaje Ewa Kiszka.
Kadr z filmu
19.10.2023, 18:00 Zimna wojna (Cold War), reż. Paweł Pawlikowski
Miejsce: aula Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego
Wstęp Bezpłatny
Historia trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. Wydarzenia pokazane w Zimnej wojnie rozgrywają się w latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.
Kadr z filmu
16.11.2023 Przypadek (Blind Chance), reż. Krzysztof Kieślowski
Miejsce: aula Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego
Wstęp Bezpłatny
Film pokazuje trzy różne, zależne od przypadku, życiorysy jednego człowieka, Witka Długosza. W pierwszej sekwencji Witek usiłuje zdążyć na pociąg do Warszawy i od tego zależą jego dalsze losy. Jeśli zdąży, spotka w pociągu starego działacza komunistycznego, który wciągnie go w orbitę władzy. Jeśli potrąci na peronie sokistę, to nie tylko nie zdąży, lecz zostanie jeszcze ukarany, a przez to dołączy do opozycji politycznej. W trzecim wariancie spotyka na peronie znajomą dziewczynę, co skończy się ślubem i wyborem apolitycznej kariery naukowca. Wszystkie warianty mają finał na lotnisku Okęcie, skąd Witek ma odlecieć za granicę…
Kadr z filmu
14.12.2023 IO (EO), reż. Jerzy Skolimowski
Miejsce: aula Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego
Wstęp Bezpłatny
Oglądany z perspektywy zwierzęcia, świat wydaje się tajemniczą zagadką. IO, szary osiołek o melancholijnych oczach, spotyka na swojej drodze ludzi dobrych i złych, doświadcza radości i bólu. Jego losem rządzi przypadek, który w sekundę zmienia szczęście w rozpacz, a smutek w nieoczekiwaną błogość. Ale IO ani na chwilę nie traci swojej niewinności.