Urodziny Heweliusza: wręczenie Nagród Naukowych, obchody w Hevelianum, film o astronomie. Dziś na gdansk.pl

Urodziny Jana Heweliusza: wręczenie Nagród Naukowych, obchody w Hevelianum, film o astronomie. W czwartek na gdansk.pl

28 stycznia obchodzimy 410. rocznicę urodzin najsłynniejszego gdańskiego astronoma. Z tej okazji Hevelianum inauguruje obchody rocznicowe, wręczone zostaną doroczne Nagrody Naukowe Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza, zobaczyć będzie można widowisko plenerowe oraz film poświęcone Heweliuszowi. Wydarzenia transmitowane w czwartek od godz. 17.00 na stronie gdansk.pl.

Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza, przyznawana jest za wybitne osiągnięcia naukowe. To odznaczenie z wieloletnią tradycją - pierwszy laureat został wyłoniony w 1988 roku (sama nagroda została została ustanowiona rok wcześniej). Przez pierwszych kilkanaście lat najważniejsze gdańskie wyróżnienie naukowe przyznawane było w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych, z czasem jednak nagroda została rozszerzona o kategorię nauk humanistycznych i nauk społecznych.

O tym, kto otrzyma nagrodę, decyduje kapituła, której przewodniczą prezes Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku prof. dr. hab. Grzegorz Węgrzyn, oraz prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego prof. dr. hab. Jerzy Błażejowski; w jej skład zaś wchodzą: rektorzy państwowych wyższych uczelni w Gdańsku, przedstawiciel prezydenta Miasta Gdańska, dotychczasowi laureaci nagrody oraz przedstawiciel gdańskich niepublicznych uczelni wyższych.

Wyróżnienie tradycyjnie przyznawane jest w rocznicę urodzin swojego patrona, Jana Heweliusza, obchodzoną 28 stycznia.

W tym roku uroczystość odbędzie się w Dworze Artusa - wydarzenie online będzie można zobaczyć w czwartek, o godzinie 19:00, na stronie www.gdansk.pl.

Jan Heweliusz

źródło: Wikipedia