Powstała nowa drużyna AZS Akademia Siatkówki Uniwersytet Gdański

podpisanie listu intencyjnego

Projekt ma na celu kierowanie najzdolniejszych zawodniczek siatkówki na różne kierunki Uniwersytetu Gdańskiego tak, by umożliwić łączenie sportu z nauką na najwyższym poziomie oraz stworzenie perspektywy rozwoju w kierunku sportowym i naukowym na UG.

 

AZS AS Uniwersytet Gdański to nie tylko nazwa siatkarskiej drużyny seniorskiej, w której gra najzdolniejsza młodzież, ale przede wszystkim projekt dalszego rozwoju dla siatkarskiej młodzieży z regionu pomorskiego oraz całej Polski. Dzięki podjętym działaniom stworzona zostanie perspektywa studiowania i grania na jednej z najlepszych Uczelni w kraju, gdzie można łączyć sport na wysokim poziomie z nauką.

Projekt współpracy Uczelni z klubem siatkarskim ma być nie tylko sportowym symbolem miasta, który dostarcza podczas meczów niezapomnianych przeżyć i emocji na najwyższym poziomie, ale także przyczynić się do rozwoju młodych Gdańszczanek i Gdańszczan.

- Siatkówka kobiet to kolejna dyscyplina po futsalu i koszykówce, którą chcielibyśmy rozwijać szerzej niż tylko w środowisku akademickim. Dzięki współpracy z Akademią Siatkówki Gdańsk na Uniwersytecie Gdańskim pojawiać się będą największe talenty siatkarskie wyłowione w procesie szkoleniowym. Główne cele współpracy to szkolenie, powstanie drużyny ligowej, a przede wszystkim dwutorowa kariera zawodniczek czyli nauka połączona ze sportem od szkoły do uzyskania dyplomu magistra Uniwersytetu Gdańskiegomówi Piotr Walczak, Prezes Klubu Uczelnianego AZS Uniwersytet Gdański.

Obecnie UKS Akademia Siatkówki Trefl Gdańsk prowadzi profesjonalne szkolenie w piłce siatkowej dziewcząt w kategoriach: mini siatkówka, młodziczki, juniorki młodsze, juniorki, seniorki i siatkówka plażowa. W sumie systemem szkoleniowym objętych jest 165 zawodniczek.

- Cieszę się, że projekt współpracy naszego klubu z Uniwersytetem Gdańskim staje się realny. Naszym marzeniem było, aby zawodniczki mogły łączyć możliwość trenowania i studiowania na najwyższym poziomie. Uniwersytet Gdański pokazuje całemu środowisku sportowemu, że drogą do profesjonalizmu i kluczem do sukcesu sportowego jest nauka. Pracując z młodzieżą wiem, że w sporcie nieliczni zostają zawodowcami, ale zamiłowanie do sportu może być ich sposobem na życie i ucieczką od problemów. Sportowiec musi mieć plan b i dlatego warto podążać dwutorowo. Sport przy uczelni daje szerokie perspektywy rozwoju w różnych kierunkach. Prowadząc klub dokładam wszelkich starań, aby ten projekt był wzorem dla innych ośrodków w Polscemówi Adam Miotk, Prezes UKS AS Trefl Gdańsk.

Projekt ma na celu kierowanie najzdolniejszych zawodniczek na różne kierunki Uniwersytetu Gdańskiego tak, by umożliwić łączenie sportu z nauką na najwyższym poziomie oraz stworzenie perspektywy rozwoju w kierunku sportowym i naukowym na UG. Zaletą projektu jest również stworzenie silnej drużyny akademickiej, która będzie promować Uczelnię w kraju i za granicą oraz udział w rozgrywkach seniorek na poziomie 2 ligi, w perspektywie zaplecze Ekstraklasy (1 liga seniorek).

- Jako osoby odpowiedzialne za kreowanie sportu na UG staramy się rozwijać nie tylko nasze bieżące projekty, ale również angażować się w nowe ciekawe wyzwania. Tutaj niezwykle istotne jest również to, że posiadane przez nas zasoby ludzkie gwarantują pełną transparentność i profesjonalizm działań. Zarówno Edward Pawlun jak i Adam Miotk dali się poznać jako niezwykle wartościowi i zaangażowani pracownicy. Bardzo się cieszymy, że widzą w Uniwersytecie Gdańskim partnera do realizacji tego niezwykłego siatkarskiego pomysłudodaje Tomasz Aftański, Zastępca Dyrektora CWFiS UG.

Julia Bereszczyńska / Zespół Prasowy UG