M jak Muzyka i Matematyka. Koncert dyplomowy matematyka z UG

zdjęcie

W Koncercie Najlepszych Dyplomów Akademii Muzycznej wystąpi Piotr Pawlak, muzyk a także doktorant Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG. Koncert zarejestrowany w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku zostanie zamieszczony na kanale YouTube 9 kwietnia o godz. 19.00.

Piotr Pawlak ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala oraz w klasie organów dr Hanny Dys. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie kontynuuje naukę w klasie prof. Waldemara Wojtala oraz jest studentem pierwszego roku dyrygentury w klasie prof. Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego.

Jako pianista koncertuje w Polsce i zagranicą, m. in. W Stanach Zjednoczonych, Rosji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech, na Litwie, na Węgrzech, w Gruzji, Danii, Belgii, Czechach oraz Austrii, a w październiku 2019 roku odbył tournée po Chinach. Występował z orkiestrami Filharmonii Narodowej, Bałtyckiej, Dolnośląskiej, Świętokrzyskiej, Podkarpackiej, Zachodnioczeskiej, Ningbo oraz Filharmonią Kameralną Sopot.

W roku 2020 Piotr Pawlak obronił pracę magisterską z Matematyki na Uniwersytecie Gdańskim. Obecnie jest doktorantem na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UG i pisze pracę doktorską na temat topologii algebraicznej i algebry homologicznej u dra hab. Michała Stukowa prof. UG z Zakładu Algebry.

W koncercie dyplomowym wystąpi przy fortepianie Piotr Pawlak wraz z Orkiestrą Symfoniczną PFB pod dyrekcją George’a Tchitchinadze.

W programie:
Gabriel Fauré – Suita Dolly op. 56 (arr. Henri Rabaud) [15']
Fryderyk Chopin – II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 [30']

Link do wydarzenia

Więcej o dorobku artystycznym:

Piotr Pawlak był stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci (2009 do 2016), a także wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Edukacji Narodowej, Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Gdańska. W 2017 roku Piotr otrzymał Nagrodę specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego, w 2018 roku otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną w kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna, a w 2019 został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury. W roku 2014 otrzymał stypendium ufundowane przez Krystiana Zimermana.

Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Otrzymał m.in. pierwszą nagrodę oraz nagrodę za najlepszą improwizację na XI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Darmstadt (2017), drugą nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów w Pekinie (2016), II nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2019), I nagrodę na II Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem” w Krakowie (2019), drugą nagrodę (pierwszej nie przyznano) na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Budapeszcie (2018), wyróżnienie oraz nagrodę publiczności na XI Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów „A Step Towards Mastery” w Sankt Petersburgu (2017) czy pierwszą nagrodę na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym dla Młodych Wirtuozów im. Leopolda Godowskiego (2017). Brał udział w XVII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015) oraz jest zakwalifikowany do XVIII Konkursu (2021) jako laureat drugiej nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2020).

W roku 2018 otrzymał trzecią nagrodę na X Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka w Gdańsku/Pasłęku, a w roku 2017 pierwszą nagrodę w Konkursie Muzyki Organowej na XXIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi. W 2020 roku otrzymał drugą nagrodę na konkursie improwizacji fortepianowej „Transatlantyk Instant Composition Contest” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Katowicach.

Poza sukcesami muzycznymi, Piotr osiąga także sukcesy w innych dziedzinach. Jest laureatem krajowych olimpiad z matematyki, informatyki i historii muzyki, dwukrotnym brązowym medalistą Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej (2014 w RPA, 2015 w Tajlandii), dwukrotnym srebrnym medalistą Międzynarodowych Zawodów Matematycznych „Romanian Masters in Mathematics” (2015, 2016), trzykrotnym złotym medalistą na Międzynarodowym Konkursie Matematycznym dla Studentów Uniwersytetów w Błagojewgradzie w Bułgarii (2017, 2018, 2019) oraz zwycięzcą 12. Międzynarodowej Internetowej Olimpiady na Uniwersytecie w Ariel (2019).

Ewa Cichocka / Zespół Prasowy UG