Festiwal teatralny Figuratywni NZS UG

Festiwal teatralny Figuratywni, który przybliża teatr i sztukę aktorską jest jednym z projektów Niezależnego Zrzeszenia Studentów UG. - Udział w festiwalu teatralnym to doskonała okazja do rozwijania swoich umiejętności improwizatorskich dzięki cennym ćwiczeniom teatralnym i z charakteryzacji, ale nie tylko – zapowiadają organizatorzy. 

 

Zmiana konwencji legend Kaszubskich - to tytuł drugiej edycji festiwalu, który zaplanowano na 16-18.04.2021 r., skierowanego zarówno do studentów, doktorantów, jak i uczniów szkół średnich oraz policealnych do 29. roku życia. Organizatorem wydarzenia jest NZS UG, awspółorganizatorem Koło Naukowe Teatrologów Brikolaż.

 

- Festiwal już na samym początku miał na celu rozpowszechnianie teatru i innych sztuk scenicznych wśród młodych ludzi. Chcemy szerzyć wśród licealistów i studentów dobrą energię i samorozwój, co z łatwością znajdujemy w teatrze – wyjaśnia Marta Stogłów, Koordynatorka projektu Figuratywni. Jak podkreśla, jest to szczególnie istotne teraz, podczas pandemii. - To bardzo trudny moment dla instytucji teatralnych, więc każda forma wsparcia się przyda. W tym projekcie, po doświadczeniach scenicznych koordynatorka zamierza nauczyć się więcej o zarządzaniu festiwalami. - Musieliśmy promować festiwal online i zorganizować go w takiej samej formie. Razem z moją grupą projektową stworzyliśmy od podstaw fanpage na Facebook'u i Instagramie. Udało się zorganizować warsztaty o różnych aspektach teatru, prowadzoneprzez specjalistów oraz  konkursy dla uczestników.

Figuratywni to także tytuł pracy licencjackiej Darii Zakrzewskiej z NZS UG, pomysłodawczyni festiwalu, absolwentki studiów I st. Wiedzy o Teatrze UG, laureatki wyróżnienia w konkursie Project Master. - Celem całego przedsięwzięcia było przybliżenie sztuki jaką jest teatr. Jako koordynatorka chciałam pokazać, że teatr może być formą terapii oraz zabawą. Festiwal łączy studentów i licealistów – wyjaśnia. W ramach projektu odbyły się takie wydarzenia jak Boska w dwóch ujęciach - konfrontacja teatru telewizji z filmem, Niezła z Ciebie sztuka, która przybliżała sztukę charakteryzacji.

 

Program:

 

Piątek 16.04.2021:

9.00-12.00 - Nowe media w teatrze współczesnym - Maria Jabłońska

15.00-18.00 - Emisja głosu - Marzena Nieczuja - Urbańska

 

Sobota 17.04.2021:

9.00-12.00 - Synestezja w tańcu/ świadomość ruchowa/ ruch sceniczny - Piotr "Wąż" Bulman

12.00-15.00 - Sekretne życie lalek teatralnych i nie tylko - Nikos Kotowicz

 

Niedziela 18.04.2021:

9.00-12.00 - Powiedzmy inaczej, czyli o znaczeniach w recytacji - Weronika Łucyk

12.00-15.00 - Przygotowanie do egzaminów wstępnych do szkół aktorskich ze wstępną analizą postaci - Julia Chatys

Ewa Cichocka/ Zespół Prasowy UG