Uniwersytet Gdański liderem w biegowej imprezie integracyjnej „La Solidaire de Brest”

Bieg SEA-EU

Pracownicy i studenci UG pokonali dystans równy trasie z Gdańska do Porto by wspomóc charytatywne wydarzenie organizowane przez studentów z Uniwersytetu w Brest. Pokonując łącznie 3082 km społeczność UG zajęła pierwsze miejsce na podium i wykazała się największym zaangażowaniem spośród wszystkich partnerów wydarzenia.

Uniwersytet Gdański włączył się w promocję sportowego i charytatywnego wydarzenia organizowanego przez studentów z Uniwersytetu w Brest. Inicjatywę zorganizowano w ramach Europejskich Uniwersytetów Morza - SEA-EU. Celem biegowej imprezy integracyjnej „La Solidaire de Brest” było zaangażowanie studentów i pracowników partnerskich uczelni SEA-EU w aktywność sportową. Wystarczyło w dniach 12-17 kwietnia  zarejestrować się jako uczestnik wydarzenia i pokonać jak największy dystans biegnąc, maszerując czy jadąc na rowerze. Zadanie można było wykonać samemu lub w niewielkich grupach. Każdy przebyty kilometr zasilił konto organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. - To była nie tylko wspaniała integracja studentów i pracowników UG, ale także doskonała współpraca w ramach Uniwersytetu Europejskiego, który wspólnie z pięcioma zagranicznymi uniwersytetami tworzymy – mówi dr hab. Anna Maria Jurkowska-Zeidler, prof. UG, Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej.

W akcji udział wzięło aż 256 studentów oraz pracowników Uniwersytetu Gdańskiego pokonując łącznie dystans 3082 km, czyli 69% całego wyniku osiągniętego przez wszystkie uczelnie SEA-EU. To najlepszy wynik wśród wszystkich uczelni zaangażowanych w projekt. Na 400 uczestników, aż 256 reprezentowało UG. Wynik cieszy tym bardziej, że pokonany dystans pozwolił na zdobycie 3082 euro na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Dochód z charytatywnego biegu zostanie przeznaczony dla francuskich stowarzyszeń Association des Paralysés de France (APF) oraz Handi’chiens (związek edukacji psów przewodników).

Uniwersytet Gdański reprezentowały przede wszystkim sekcje sportowe, a także Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej, dr hab. Anna Maria Jurkowska-Zeidler, prof. UG, Prezes AZS UG Piotr Walczak oraz Zastępca Dyrektora ds. Sportu Tomasz Aftański.

Podczas wydarzenia na terenie UG powstał film propagujący inicjatywę w środowisku akademickim oraz promocję Uniwersytetu Gdańskiego i solidaryzowanie się w projekcie SEA-EU.

Fot. Arek Smykowski / UG
Julia Bereszczyńska / Zespół Prasowy UG