Instytut Rusycystyki i Studiów Wschodnich Wydziału Filologicznego UG organizuje po raz trzeci interdyscyplinarną, międzynarodową konferencję z cyklu Mowa – Człowiek – Świat: Perswazja językowa w różnych dyskursach. Zaplanowana na maj ubiegłego roku w Gdańsku, odbędzie się 13 i 14 maja w trybie zdalnym. - Ubolewamy nad tym, że nie możemy z gośćmi spotkać się osobiście, większość gości chciała przyjechać do Gdańska. Jednocześnie cieszymy się, że współczesne technologie informacyjne pozwalają na odbycie spotkań wirtualnych – mówi dr hab. Żanna Sładkiewicz prof. UG z Wydziału Filogicznego UG.
W poprzedniej edycji konferencji w 2018 uczestniczyło ok. stu osób. - Takie szerokie zainteresowanie tematem jeszcze raz potwierdziło fakt, iż badania nad współczesną komunikacją perswazyjną stanowią niezwykle inspirujący i do końca nieokreślony nurt w badaniach humanistycznych – wyjaśniają organizatorzy. Brali w niej udział naukowcy z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Stanów Zjednoczonych, a także uczeni z wiodących ośrodków naukowych w kraju.
Jak twierdzą, zainspirowanie tematyką komunikacji perswazyjnej nie jest przypadkowe. - Konieczność studiów nad mechanizmami perswazji językowej zwłaszcza w warunkach zwrotu technologicznego i medialnego stanowi niezwykle inspirujący i do końca nieokreślony nurt w badaniach humanistycznych, przyciągający szeroki krąg znawców tego tematu – lingwistów, religioznawców, medioznawców, literaturoznawców, psychologów, pedagogów, politologów, socjologów, kulturoznawców – wyjaśnia prof. UG Żanna Sładkiewicz. Jej zdaniem, głównym celem konferencji jest stworzenie interdyscyplinarnego forum wymiany myśli pomiędzy naukowcami, których badania z zakresu różnych dziedzin naukowych przyczyniają się do zgłębienia wiedzy o sposobach skutecznego oddziaływania językowego w rożnych typach dyskursu: w dyskursie politycznym, medialnym, religijnym, prawniczym czy dydaktycznym, zarówno w przestrzeni komunikacji narodowej, jak i międzykulturowej. - Każda forma oddziaływania językowego, każdy akt perswazji jest zjawiskiem wielowymiarowym i wielopoziomowym, implikującym złożoną refleksję o aspektach sztuki komunikacji perswazyjnej. Pytania o specyfikę mechanizmów wywierania wpływu, sekrety atrakcyjności komunikatu i istotę wypowiedzi przekonującej nieustannie prowokują do refleksji nad skomplikowaną naturą perswazji językowej zachodzącej w różnych dyskursach komunikowania codziennego - dodaje.
Sukces pierwszych dwóch edycji konferencji, których efektem są cztery tomy monografii, nie oznacza zakończenia poszukiwań odpowiedzi na pytania o istotę perswazji językowej. -Przeciwnie – chcemy po raz kolejny zaprosić do naukowej dyskusji, odwołującej się do perspektyw badawczych takich dziedzin jak językoznawstwo, medioznawstwo, psychologia, politologia, socjologia, nauki o kulturze, marketingu i inne – zachęca prof. UG Żanna Sładkiewicz.