Nowy tytuł profesora nauk humanistycznych na Wydziale Historii UG

prof. Czerniak

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał dr. hab. Lechowi Czerniakowi, prof. UG tytuł profesora nauk humanistycznych

Prof. dr hab. Lech Czerniak z Wydziału Historycznego UG specjalizuje się w badaniach nad neolityzacją i neolitem Europy Środkowej oraz neolitem Anatolii, a także ochroną dziedzictwa archeologicznego. Jest specjalistą w zakresie metodyki badań wykopaliskowych. Od 2017 roku kieruje pracami wykopaliskowymi i badaniami neolitycznego centrum ceremonialnego (‘rondela’) w Nowym Objezierzu.

- Nadanie tytułu profesora jest zwieńczeniem moich badań, które prowadzę na trzech polach – mówi prof. Lech Czerniak z Zakładu Archeologii Pradziejowej w Instytucie Archeologii i Etnologii Wydziału Historycznego UG.

Pierwsze, z nich to epoka neolitu na Niżu Środkowoeuropejskim. Wymieniając tylko najnowsze prace wymienię wykopaliska na monumentalnym obiekcie w Nowym Objezierzu, który w okresie 4800-4500 przed Chr. pełnił funkcję centrum ceremonialnego. Drugie pole obejmuje problematykę epoki neolitu w Anatolii. Badania te opierają się na wynikach prac wykopaliskowych, które w latach 2001 – 20011 prof. Lech Czerniak prowadził, kierując polską ekspedycją (wspólnie z prof. A. Marciniakiem z UAM) w Çatalhöyük (‘Çatalhöyük Research Project’ kierowany przez I. Hodder’a z Stanford University). W badaniach tych brali udział także pracownicy Instytutu Archeologii UG (dr hab. Joanna Pyzel i dr hab. Marcin Wąs), a także studenci, z których dr Marek Barański napisał pracę magisterską i doktorską.

- Trzecią, najnowszą dziedziną, na której koncentrują się moje badania naukowe jest archeologia gospodarstwa domowego społeczności neolitycznych. Jest to dziedzina skupiona na rozpoznaniu społecznej konstrukcji grup tworzących najmniejszą wspólnotę, która była zdolna do zaspakajania podstawowych potrzeb osobistych i społecznych – wyjaśnia Profesor. Jego zdaniem, koncepcja ta dostarcza narzędzi pojęciowych i metodycznych pozwalających spojrzeć na dom, jako na instytucję społeczną, a nie wyłącznie, jako obiekt zapewniających schronienie.

Gratulujemy Panu Profesorowi otrzymanego Tytułu.

Ewa Cichocka / Zespół Prasowy UG