Absolwentka UG na czele unijnej grupy ds. walki z rosyjską dezinformacją

Martyna Bildziukiewicz

Martyna Bildziukiewicz, absolwentka Wydziału Nauk Społecznych UG, została szefową unijnej grupy do spraw walki z rosyjską dezinformacją - East Stratcom Task Force. Specjalna grupa działa w ramach Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, czyli unijnego korpusu dyplomatycznego.

East Stratcom Task Force monitoruje media i wychwytuje przykłady rosyjskiej dezinformacji w państwach członkowskich, a następnie koryguje i przedstawia rzetelne wiadomości. Grupa zajmuje się też analizą dezinformacji i edukacją, a także wsparciem mediów i komunikacją strategiczną na Wschodzie.

- Gdyby Kremlowi chodziło tylko o to, żeby narzucić swoją wizję świata za pomocą dezinformacji, to przeciwdziałanie byłoby prostsze. Cel jest inny, bardziej niebezpieczny - nie chodzi o przekonanie nas do konkretnego punktu widzenia, ale o wywołanie chaosu i konfuzji. By nikt nie wiedział, gdzie leży prawda. A ona wcale nie leży po środkumówi Martyna Bildziukiewicz w rozmowie z PAP. - Narracja Kremla dopasowuje przekazy do konkretnych krajów, grup wiekowych, zawodowych oraz do użytkowników różnych mediów, dzięki czemu machina dezinformacyjna dociera głęboko i daleko. Co gorsza, potrafi zidentyfikować bolesne tematy, które pogłębiają podziały. Dezinformacja żywi się takimi podziałami; podgrzewa je, by debata była jeszcze bardziej spolaryzowana i nie pozostawiała pola dla tych, którzy szukają rzetelnych informacji. Do tego trzeba dodać przekaz oparty na emocjach, a nie faktach. Kto nie kliknąłby w historię o tym, ze ponad 25 proc. Amerykanów chciałoby, żeby Święty Mikołaj przestał być mężczyzną? To brzmi jak niewinna ciekawostka, ale jest też częścią większej narracji o Zachodzie, który rzekomo moralnie upada – dodaje.

Działalność grupy East Stratcom Task Force ma obecnie kluczowe znaczenie w związku z nasilającą się propagandą i dezinformacją ze strony Kremla, która jest wymierzona w kraje członkowskie oraz unijne instytucje. Martyna Bildziukiewicz pracuje w niej od 2018 roku, a od 17 maja stoi na czele zespołu ekspertów. W przeszłości była między innymi jednym z rzeczników Stałego Przedstawicielstwa Polski przy Unii Europejskiej w Brukseli.

 

Cała rozmowa z Martyną Bildziukiewicz

Fot. PAP/ESTF HANDOUT EDITORIAL

oprac. Julia Bereszczyńska / Zespół Prasowy UG