Spotkanie online z Magdaleną Grzebałkowską

Zapraszamy na spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, absolwentką studiów historycznych na Uniwersytecie Gdańskim, mistrzynią reportażu, na temat jej najnowszej książki "Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia".

Rabarbar, ból, maska przeciwgazowa? Z czym Wam się kojarzą? Dla Arthura, Weroniki, Elżbiety, i wielu innych, to urywki z dzieciństwa.

Magdalena Grzebałkowska przedstawia poruszający obraz wojny widzianej oczami jej najmłodszych uczestników, w tym gdańszczanina Arthura Pawłowskiego. Z autorką rozmawiać będzie Dorota Karaś.

By dotrzeć do ostatnich świadków największego konfliktu w dziejach świata, Magdalena Grzebałkowska wyruszyła m.in. do Hiszpanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i w najodleglejsze krańce dawnego Gułagu. Opisuje też wstrząsające historie tych, którzy żyją wśród nas – małych partyzantów, dzieci pułków i nastoletnich powstańców warszawskich. W Kazachstanie spotyka dziewczynkę – dziś ponad osiemdziesięcioletnią – której wojna zabrała wiedzę o tym kim jest, skąd pochodzi i jakie były losy jej rodziców. Reporterka chce jej pomóc odzyskać pamięć. A nam wszystkim pomaga zrozumieć, dlaczego wydarzenia sprzed tylu lat wciąż są tak żywe i wpływają na naszą codzienność.

Magdalena Grzebałkowska (ur. 1972) − polska pisarka i reporterka „Gazety Wyborczej”. Absolwentka studiów historycznych na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka biografii ks. Jana Twardowskiego oraz Tomasza i Zdzisława Beksińskich. Laureatka Nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego. W 2016 roku Magdalena Grzebałkowska została finalistką Nagrody Literackiej Nike za tom reportaży “1945. Wojna i pokój”. Za wydrukowany w “Dużym Formacie” tekst “Śpiewać, hitlerówy!”, który wszedł do książki, otrzymała Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego 2015. W tym też roku książka Grzebałkowskiej otrzymała Nagrodę im. Torańskiej za “wybitny reportaż historyczny o latach wychodzenia z wojennej traumy, ale także o czasie nadziei”.

Dorota Karaś, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, dziennikarka gdańskiego oddziału „Gazety Wyborczej”. Współpracuje z „Wysokimi Obcasami” i „Dużym Formatem”. Jest autorką książek - „Szafa, czajnik, obwodnica. Rozmowy z obcokrajowcami”, która opowiada o tym, jak żyje się cudzoziemcom z różnych krajów w Gdańsku, „Cybulski. Podwójne salto” - biografii jednego z najpopularniejszych polskich aktorów, Zbigniewa Cybulskiego oraz współautorką książki "Walentynowicz. Anna szuka raju", napisanej wspólnie z Markiem Sterlingowem i poświęconej ikonie polskiego Sierpnia ‘80.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Książka nas uratuje!”, dofinansowanego ze środków Miasta Gdańska.

Więcej informacji: https://fb.me/e/Y3Edczvz

Julia Bereszczyńska / Zespół Prasowy UG