Teatr jako kulturotechnika w socjoterapii – o książce w teatrze

O terapeutycznej sile teatru, specyfice pracy z młodzieżą i osobami wykluczonymi, a także o efektach warsztatów z zastosowaniem elementów sztuki scenicznej rozmawiały autorki książki Teatr jako kulturotechnika w socjoterapii – Barbara Forysiewicz i Małgorzata Polakowska w teatrze Gdynia Główna 17 czerwca 2021.

 

Zdjęcie ze spotkania

Publikacja pt. Teatr jako kulturotechnika w socjoterapii, wydana przez Wydawnictwo UG ukazuje możliwości stosowania praktyk teatralnych jako kulturotechniki stanowiącej (w swym wychowawczym aspekcie) wsparcie w procesach socjoterapeutycznych. Dr Barbara Forysiewicz i mgr Małgorzata Polakowska zwracają uwagę na wartość kultury artystycznej (w szczególności sztuki scenicznej w przestrzeni społecznej), odkrywają przed czytelnikiem jej szersze znaczenie, nieograniczone jedynie do funkcji kompensacyjnej czy estetycznej. Pojęcie kulturotechniki odnosi się do działań (i ich efektów) w obrębie określonych obszarów kultury na rzecz kształtowania właściwych postaw społecznych. - Autorki koncentrują się na dwóch możliwościach wykorzystania teatru jako kulturotechniki: na działaniach wspierających procesy resocjalizacyjne osób dorosłych oraz na zajęciach wzmacniających procesy wychowawcze nastoletniej młodzieży – czytamy we wstępie.

17 czerwca 2021 w Teatrze Gdynia Główna odbyła się promocja książki Teatr jako kulturotechnika w socjoterapii. W spotkaniu uczestniczyły autorki publikacji: dr Barbara Forysiewicz z katedry Kulturozawstwa Wydziału Filologicznego UG i mgr Małgorzata Polakowska. Gościem specjalnym była Ida Bocian, dyrektorka gdyńskiej sceny, aktorka i reżyserka, animatorka kultury, a spotkanie prowadził Jacek Panek, aktor i dżoker Teatru Forum. Spotkanie na gdyńskiej scenie transmitowane było na żywo na facebookowej platformie streamingowej.

Dr Barbara Forysiewicz mówiła o pojęciu kulturotechniki, o swoich motywacjach przy pisaniu książki, wskazując na teatr jako dziedzinę sztuki o szczególnej wartości społecznej. Podkreślała znaczenie Teatru Forum w pracy z nastoletnią młodzieżą w przeciwdziałaniu kryzysom społecznym, jakie mogą mieć miejsce w przestrzeni szkolnej.

Mgr Małgorzata Polakowska wraz z Idą Bocian odwołały się także do realizowanego kiedyś wspólnie projektu Skazani na Becketa, wspierającego resocjalizację osadzonych w Zakładzie Karnym na Przeróbce.

Link do zarejestrowanego spotkania:

https://www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna/videos/141108007996972

Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy UG