W każdą sobotę lipca i sierpnia na Kaszubach będą się odbywały wykłady pt. Letnie Spotkania z Nauką. Wśród tegorocznych prelegentów są naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego, a wśród uczestników letnicy oraz mieszkańcy pobliskich miejscowości. - Docierają na nasze Spotkania samochodami, rowerami, pieszo, a nawet – od strony jeziora – kajakami i łódkami – informuje dr Wacław Kulczykowski, organizator spotkań ze strony UG.
Jak podkreślają organizatorzy, w odróżnieniu od innych festiwali nauki, które zazwyczaj trwają kilka dni i najczęściej w dużych ośrodkach miejskich Letnie spotkania z nauką trwają przez dwa miesiące i odbywają się w sercu Kaszub, na otwartym powietrzu i w otoczeniu leśnej przyrody. Spotkania są otwarte i bezpłatne.
W każda sobotę lipca i sierpnia o godz. 20.00 w Ośrodku Pracy Twórczej IBW PAN w Czarlinie-Skoczkowie nad jeziorem Wdzydze będą wygłaszane przez naukowców z różnych dyscyplin wykłady o charakterze popularnonaukowym, upowszechniające wyniki prowadzonych w Polsce badań. Po każdym wykładzie odbędzie się dyskusja, możliwe będzie również bezpośrednie spotkanie z wykładowcą.
Letnie Spotkania z Nauką to jedna z najstarszych i nieprzerwanie trwających akcji popularyzacyjnych w Polsce. Pierwsze Spotkania odbyły się w 2003 roku z inicjatywy trzech instytucji naukowych: Instytutu Budownictwa Wodnego PAN, Instytutu Oceanologii PAN oraz Rady Upowszechniana PAN. W 2019 roku Wydział Historyczny UG dołączył do organizatorów. - W organizację Letnich Spotkań z Nauką jestem zaangażowany od pierwszych edycji. Dzisiaj, z ramienia Uniwersytetu Gdańskiego, mam przyjemność oficjalnie uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu – podkreśla dr Wacław Kulczykowski z Wydziału Historycznego UG.
- Od początku Spotkania przyjęły charakter kawiarni naukowej usytuowanej na otwartym powietrzu, na środku leśnej polany w otoczeniu pięknej kaszubskiej przyrody. Wówczas tego rodzaju forma popularyzacji nauki była czymś całkowicie nowym, a przeniesieni wykładów z sali wykładowej w środek leśnej głuszy do teraz stanowi oryginalną i wyróżniającą nas formę – wyjaśnia dr Wacław Kulczykowski, Adresatami Spotkań są wszyscy zainteresowani, którzy mają ochotę spędzić sobotni, wakacyjny wieczór na wysłuchaniu popularnonaukowego wykładu. - Wykładowcy mają świadomość wakacyjno-letniej atmosfery naszych Spotkań, dlatego wykłady są opowiadane prostym i zrozumiałym językiem, pozbawionym naukowych, hermetycznych zwrotów - dodaje.
Zdaniem organizatorów, największym atutem Letnich Spotkań z Nauką to wykładowcy. - To wybitni specjaliści bardzo różnych dyscyplin naukowych, przedstawiciele zarówno starszego, jak i młodszego pokolenia, jedni z najlepszych naukowców i popularyzatorów w Polsce – podkreśla dr Wacław Kulczykowski. Wśród nich można wymienić prof. Magdalenę Fikus, jedną z pionierek popularyzacji nauki w Polsce. Wykłady wygłaszali także naukowcy z UG, a wśród nich m.in. prof. Grzegorz Węgrzyn z UG. Z Wydziału Historycznego UG wykład wygłosiło 12 naukowców. W tym roku w Spotkaniach wezmą udział także wykładowcy z tego wydziału: prof. dr hab. Beata Możejko, dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. UG i mgr Dominika Leśniewska oraz dr Marcin Szulc z Instytutu Psychologii UG.
Program XIX Letnich Spotkań z Nauką
3 lipca - Opanować pandemię
prof. dr hab. Magdalena Fikus, dr Marta Fikus - Kryńska (IBB PAN, RUN PAN, Centrum Nauki Kopernik)
10 lipca - Miłość w powojennej Warszawie ze skandalem szpiegowskim w tle
prof. UG, dr hab. Anna Mazurkiewicz (Instytut Historii UG)
17 lipca - Historie z gdańskich ulic. Czym zajmowali się dawni mieszkańcy miasta?
mgr Dominika Leśniewska (Wydział Historyczny UG)
24 lipca - O gdańskim kaprze, wielkiej karaweli, morskiej bitwie i zdobyciu ‘Sądu Ostatecznego’
prof. dr hab. Beata Możejko (Instytut Historii UG)
31 lipca - Fizyka drgań a muzyka, czyli dlaczego nie da się nastroić fortepianu
mgr inż. Aleksander Żytko (Instytut Oceanologii PAN)
7 sierpnia - Powodzie w Gdańsku i na Żuławach - wczoraj i dziś
prof. IO PAN, dr hab. Joanna Szczucka (Instytut Oceanologii PAN)
14 sierpnia - Nowe narkotyki - nowe zagrożenia. Jak uratować nasze dzieci?
prof. UG, dr Marcin Szulc (Instytut Psychologii UG)
21 sierpnia - Czy „jaśniej” zawsze oznacza „lepiej”? – czyli rzecz o skażeniu światłem”
prof. dr hab. Krystyna Skwarło-Sońta (Wydział Biologii, Zakład Fizjologii Zwierząt, Uniwersytet Warszawski)
28 sierpnia - Awarie budowlane z gruntem zbrojonym w tle
prof. IBW PAN dr hab. Marek Kulczykowski (Instytut Budownictwa Wodnego PAN)
Wszystkie wykłady odbywają się o godzinie 20.00.