Lato z foką. UG na Helu

- Spotkania z fokami tak blisko to prawdziwe przeżycia metafizyczne – mówi Bożena, turystka z Gdańska, która odwiedziła fokarium Stacji Morskiej w Helu UG. Podczas wydarzenia Lato z foką, zorganizowanego przez ACK Alternator UG uczestniczyło wielu turystów, ale i mieszkańców Helu. 

Wakacyjna propozycja ACK Alternator spotkała się z miłym przyjęciem. Imprezy w ramach wydarzenia okazały się miłą alternatywą do plażowania. Wiele osób brało udział w warsztatach, spotkaniach i atrakcjach przygotowanych 6 lipca na Lato z foką.

Pogoda w Helu była upalna, niebo bezchmurne, a plaże pełne. Wiele jednak osób, a szczególnie rodzin z dziećmi uczestniczyło w przygotowanych warsztatach, spotkaniach z autorami książek i w grze terenowej.

Jak podkreślają organizatorzy z ACK, nie spodziewali się aż tak dużego zainteresowania. Można było liczyć na turystów, ale także mieszkańcy Helu z dziećmi uczestniczyli m.in. w grze terenowej i zwiedzaniu pokładu statku naukowo-badawczego UG r/v Oceanograf, który tego dnia specjalnie przybił do nabrzeża w porcie rybackim w Helu. Jak podkreśla załoga, która oprowadzała grupy zainteresowanych, na wszystkie godziny wejścia na statek były komplety chętnych. Z chęcią zaglądali na mostek, do maszynowni i mesy, słuchając o możliwościach statku oraz przeprowadzanych na nim badaniach.

Jak zwykle na brak gości nie mogło narzekać Fokarium Stacji Morskiej UG. Szczególnie w godzinach karmienia fok tłumnie odwiedzanego przez turystów. To miejsce zawsze przyciąga zwiedzających półwysep gości. Wystawy oraz pokazy sprawności fok z komentarzem opiekunów są letnią szkołą bałtyckiej edukacji zarówno dla dorosłych jak i najmłodszych gości.

Sprawdzona formuła posłuży organizatorom do organizacji kolejnych spotkań w Helu, podkreślając obecność UG oraz możliwości edukacyjne i popularyzatorskie uczeni także w wakacje.   

Organizatorami wydarzenia byli: Uniwersytet Gdański, Akademickie Centrum Kultury UG "Alternator", Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry IO UG, Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Centrum Studiów Azji Wschodniej UG, Parlament Studentów UG, Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej UG, Centrum Komunikacji i Promocji UG, a partnerem Urząd Miasta Helu.

Patroni medialni: "Gazeta Uniwersytecka", Pismo Społeczności Akademickiej UG, Radio MORS.

Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy UG