Sekcja Sportu Osób z Niepełnosprawnościami AZS UG

strzelecwto

Fot. Archiwum AZS UG.

Powstała w odpowiedzi na rozwój Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS, inicjatywy mającej na celu aktywizację osób z orzeczeniami o niepełnosprawności w środowisku akademickim. - AZS to przecież Atmosfera, Zabawa i Sport. Pragniemy pokazać, że niepełnosprawność nie wyklucza z możliwości przeżycia wspaniałej przygody podczas studiów - mówi Małgorzata Aftańska, trener Sekcji Sportu Osób z Niepełnosprawnościami AZS UG.

Sekcja Sportu Osób z Niepełnosprawnościami AZS UG powstała z początkiem roku akademickiego 2020-2021 jako odpowiedź na dynamicznie rozwijający się cykl Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS. W Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu od lat prowadzone są zajęcia rehabilitacji dla studentów uczelni w ramach przedmiotu Wychowanie Fizyczne.

- Poprzez stworzenie Sekcji Sportu Osób z Niepełnosprawnościami AZS UG w Klubie Uczelnianym AZS chcemy pokazać, że w tym obszarze możliwa jest również rywalizacja sportowa. Jednak musimy pamiętać, że nie o medale tutaj chodzi, a o pokonywanie własnych słabości. Chcemy wyciągnąć z domów osoby z niepełnosprawnościami i dać im okazję wzajemnej integracji oraz realizacji swoich sportowych pasji – mówi Małgorzata Aftańska, trener Sekcji Sportu Osób z Niepełnosprawnościami AZS UG.

Oferta dyscyplin jest bogata i cały czas się rozrasta. Już teraz rywalizacja ogólnopolska prowadzona jest w: Pływaniu, Badmintonie, Bocci, Bowlingu, Strzelectwie, Szachach, Goalball, Żeglarstwie czy Narciarstwie i Snowboardzie.

W treningach sekcji SON AZS UG mogą brać udział zarówno studenci jak i pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego, którzy posiadają orzeczenia o niepełnosprawności. Obecnie prowadzone są w sekcji regularne treningi w tenisie stołowym, strzelectwie sportowym oraz pływaniu.

- Przekrój osób z niepełnosprawnościami jest szeroki, stąd ważne jest indywidualne podejście i dostosowanie takich środków treningowych, aby wykorzystać potencjał sportowy naszych studentów i na tym obecnie się skupiamy - dodaje Małgorzata Aftańska. - Już teraz widzimy, że IMPy to nie są zwykłe zawody, to w pewnym sensie świetna sportowa odskocznia. Każde pokonanie własnych ograniczeń jest dla nas wielkim zwycięstwem.

Osoby zainteresowane dołączeniem do sekcji proszone są o kontakt z opiekunem za pomocą maila: malgorzata.aftanska@ug.edu.pl.

Fot. Archiwum AZS UG
Elżbieta Michalak-Witkowska/Zespół Prasowy UG