Prof. Jerzy Błażejowski o historii i tradycji Uniwersytetu Gdańskiego

Niniejsze opracowanie autorstwa profesora Jerzego Błażejowskiego ukazuje historię tradycji uniwersyteckich w Gdańsku, inicjatywy na rzecz utworzenia uniwersytetu, dzieje Uniwersytetu Gdańskiego w minionym 50-leciu, a nade wszystko napawające szczególną satysfakcją osiągnięcia naukowe i w zakresie kształcenia. Te sukcesy mają swoich ojców i matki, dlatego w książce zostały przywołane liczne postaci, które poprzez działalność badawczą, edukacyjną i zarządczo-administracyjną przyczyniły się do rozwoju Uczelni i zapewniania Jej godnego miejsca w krajowym i międzynarodowym środowisku akademickim. Nie można też zapominać, że wykształciło się tu kilka pokoleń wybitnych absolwentów, którzy przyczynili się zarówno do rozwoju naszej Uczelni, regionu, jak i kraju, a nawet innych części świata, podejmując pracę na odpowiedzialnych i ważnych stanowiskach w różnych instytucjach naukowych i państwowych. Są naszą chlubą i cieszę się, że ich również wspomniano na kartach książki jako ważny element naszej historii.

Biuro Promocji