Letnie szkoły na drodze do Quantum Information Technology na UG

Quantum Information Technology to nowy kierunek, prowadzony w jez. angielskim, który powstanie na Wydziale Matematyki Fizyki i Informatyki UG. Będzie bazował na najnowszych wynikach badań prowadzonych na Wydziale oraz w Międzynarodowym Centrum Teorii Technologii Kwantowych. Przysłużą się temu letnie szkoły w ramach projektu Następne pokolenia informatyków kwantowych. Gdańska seria międzynarodowych szkół dla studentów.                                                                                                                                                   

Celem projektu Następne pokolenia informatyków kwantowych. Gdańska seria międzynarodowych szkół dla studentów, jest zorganizowanie działań, które wzbudzą zainteresowanie studentów z zagranicy podjęciem studiów na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UG.

Związane jest to powstającym na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki nowego kierunku studiów magisterskich (dwuletnich) prowadzonych w języku angielskim. - Kierunek ten o nazwie Quantum Information Technology oparty będzie o najnowsze wyniki badań prowadzonych na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki oraz w Międzynarodowym Centrum Teorii Technologii Kwantowych (międzynarodowa agenda badawcza) – wyjaśnia dr hab. Marcin Marciniak prof. UG z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG, kierownik projektu.

Jak podkreśla, grupą docelową projektu będą studenci II i III roku studiów licencjackich na kierunku fizyka oraz na kierunkach pokrewnych (również z uczelni technicznych) pochodzący z zagranicy. W tej grupie mieszczą się również absolwenci tych kierunków rozważający możliwość kontynuowania studiów na poziomie Master Degree.

Główne działania będą polegały na organizacji letnich szkół dla studentów z grupy docelowej. Każda z nich poświęcona będzie wybranemu zagadnieniu z zakresu teorii informacji kwantowej i obejmie wykłady i warsztaty, a uczestnicy zaznajomią się z tematyką nowego kierunku, kadrą i warunkami kształcenia w Polsce.

- Zorganizujemy łącznie cztery szkoły: dwie w 2022 roku i dwie w 2023. Każda z nich poświęcona będzie innej tematyce. Szkoły w roku 2022 odbędą się w trybie zdalnym, w 2023 - w trybie blended. Liczba uczestników każdej ze szkół będzie ok. 20-30 – mówi dr hab. Marcin Marciniak prof. UG.

Zakłada, że realizacja projektu wpłynie na wzrost  zainteresowania studiowaniem na tym  Wydziale. - Przede wszystkim chcemy zachęcić do studiowania na tworzonym właśnie kierunku w języku angielskim. Nasi wykładowcy o dużym doświadczeniu dydaktycznym, reprezentujący wysoki poziom naukowy, będą stanowili duży atut  - przekonuje

Liczy także na propagowanie za granicą wiedzy na temat innych kierunków prowadzonych na  Wydziale. - Jeśli osiągniemy ten cel, będziemy uruchamiać kolejne kierunki anglojęzyczne (np. anglojęzyczne wersje kierunków modelowanie matematyczne i analiza danych oraz bioinformatyka). – dodaje.

W zamierzeniach organizatorów, zwiększy to także  stopień umiędzynarodowienia Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki, wymiany międzynarodowej, a tym samym realizacji celów Uczelni. - Może to utrzymać wysoki poziom badań w dziedzinie informacji kwantowej i przodującej pozycji gdańskiego ośrodka na tle innych instytucji reprezentujących tę dziedzinę badań – podsumowuje dr hab. Marcin Marciniak, prof. UG.

Na realizację programu przeznaczono środki w wysokości 360 850 zł z NAWA, programu SPINAKER – intensywne międzynarodowe programy kształcenia.

 Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy UG

Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy