Było słońce i plaża, był statek badawczy UG r/v Oceanograf oraz spotkania autorskie. Na tle błękitnego nieba przy szumie morskich fal turyści i mieszkańcy Helu spędzili kolejne kulturalne plażowanie w ramach Lata z foką, wydarzenia zorganizowanego przez ACK Alternator Uniwersytetu Gdańskiego. Uczelnia w szczycie sezonu zaprezentowała swoje możliwości badawcze, edukacyjne i kulturalne, swoją obecność w helu i związek z morzem.
Dużą atrakcją wtorkowej imprezy, podobnie jak podczas pierwszej edycji Lata z Foką, okazał się statek naukowo-badawczy UG r/v Oceanograf, który przyciągnął wielu zwiedzających. Podczas wycieczek po pokładzie, zainteresowani zadawali szczegółowe pytania, nawet na temat budowy agregatów statku. Załoga statku wyjaśniała wszystkie, nawet najbardziej skomplikowane kwestie dotyczące funkcjonowania jednostki naukowo-badawczej UG. Chętni mieli okazję zobaczyć mostek kapitański z wyposażeniem nawigacyjnym i oraz sprzętem umożliwiającym tzw. dynamiczne pozycjonowanie. Mogli zajrzeć także do maszynowni, pokładowych laboratoriów i obejrzeć sprzęty badawcze, a nawet do mesy i statkowej kuchni.
Fokarium Stacji Morskiej UG zawsze może liczyć na publiczność i chętnych do wysłuchania edukacyjnych pogadanek i obejrzenia wystaw jak i popisów morskich ssaków. Na lądzie także nie brakowało atrakcji, zorganizowanych przez ACK Alternator z UG. Miejsce cumowania statku w helskim porcie rybackim było także elementem gry terenowej, której poszczególne punkty rozsiane były pomiędzy portem, aż po Stację Morską UG. Jak poprzednio, zaangażowane były w zabawę całe rodziny, zapewniając rozrywkę połączoną ze zbieraniem morskich skarbów. - Gra terenowa i warsztaty plastyczne były chyba największym hitem imprezy – mówi Magdalena Niestoruk z ACK UG. Jak twierdzi niezwykłym zainteresowaniem turystów i mieszkańców Helu były warsztaty plastyczne, które zaowocowały wykonaniem m.in. sześciuset naszyjników, zrobionych z materiałów, wyrzuconych przez morze. – Powstało także wielkie i wspólne dzieło plastyczne zatytułowane „Długie jak Hel”. W jego tworzeniu brłyi zarówno dzieci jak i dorośli – dodaje.
Dla najmłodszych gości Helu została zaaranżowana strefa relaksu i zabawy na terenie Stacji Morskiej UG i na edukacyjnej kładce nad helską wydmą. Maluchy miały okazję uczestniczyć w warsztatach malowania, tworzenia kredowych murali, mogły również puszczać wielkie bańki mydlane. W tym miejscu również znalazło się stoisko edukacyjne Stacji Morskiej UG, gdzie można było dowiedzieć się o stworzeniach mieszkających, pływających oraz latających wokół naszego Bałtyku.
Dla starszych natomiast, atrakcją były spotkania autorskie, które zaczęły się od pokazu tai-chi w wykonaniu dr hab. Pawła Antonowicza, prof. UG oraz Mateusza Kajnatha. Zainteresował on ogromną liczbę osób, które obserwowały występ. Po pokazie obaj panowie opowiadali także o swojej książce pt. Moje tai-chi. Podczas kolejnych spotkań autorskich wystąpił prof. Jerzy Zajadło z Wydziału Prawa i Administracji UG, opowiadając o swoich ostatnich publikacjach pt. Sędziowie i niewolnicy oraz Minima Iuridica. Z kolei o swoich książkach rozmawiali z publicznością także Rafał Król i Wojciech Przylipiak. Ich najnowsze książki były dostępne na letnim stoisku Wydawnictwa UG. Spotkania zorganizowane przez ACK z UG były miłą odskocznią od turystycznego zawirowania w Helu w szczycie sezonu i miejscem wytchnienia na kolorowych, uniwersyteckich leżakach.
Jak zapowiadają organizatorzy, Lato z Foką, jako propozycja turystyczna połączona z elementami edukacyjnymi, ma dużą szansę wpisać się na stałe w kalendarz helskich imprez wakacyjnych. Zapraszamy do śledzenia informacji o kolejnych edycjach!
Organizatorami wydarzenia byli: Uniwersytet Gdański, Akademickie Centrum Kultury UG "Alternator", Stacja Morska UG im. Profesora Krzysztofa Skóry, Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Centrum Studiów Azji Wschodniej UG, Parlament Studentów UG, Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej UG, Centrum Komunikacji i Promocji UG, a partnerem Urząd Miasta Helu.
Fot. Weronika Wolska