Jak (nie) umierać za Polskę? „Wielkie Pytania”: Stefan Chwin w rozmowie z Michałem Nogasiem

Prof. S. Chwin

Prof. dr hab. Stefan Chwin z Zakładu Historii Literatury Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego będzie gościem rozmowy z cyklu „Wielkie Pytania”, którą poprowadzi Michał Nogaś. Spotkanie odbędzie się dziś o godz. 19:00 w warszawskim Big Book Cafe, a transmisję on-line można będzie obejrzeć na Facebooku.

Prof. dr hab. Stefan Chwin, jeden z najważniejszych polskich prozaików, autor wielu znakomitych powieści osadzonych w polskiej historii, a także nowej książki „Oddać życie za Polskę”, poświęconej temu, jak w polskiej kulturze koncept samobójstwa altruistycznego został powiązany z chrześcijaństwem -  będzie gościem rozmowy z cyklu Wielkie Pytania, którą poprowadzi Michał Nogaś.

Podczas spotkania podjęta zostanie próba odpowiedzi na pytania: jaką rolę we współczesnej opowieści o Polsce i rozumieniu patriotyzmu odgrywa figura "umierania za ojczyznę", jakie modele patriotyzmu praktykujemy, o jakich marzymy, jakie najbardziej nam służą, a jakie są cynicznie wykorzystywane w polityce. Czy potrafimy kraj kochać mądrze, przytomnie, drobiazgowo i codziennie? Czy umiemy to robić tylko romantycznie, na śmierć i życie?

W czasie wieczoru z zapytaniem będą mogli zwracać się także goście i widzowie transmisji. Zapis rozmowy będzie dostępny po jej zakończeniu na Facebooku i You Tube Big Book Cafe.

„Wielkie Pytania” to seria rozmów Big Book Cafe, w której najważniejsi pisarze XXI wieku poszukują odpowiedzi na pytania najwyższe wartości, najtrudniejsze wyzwania etyczne, najpoważniejsze problemy, przed jakimi stajemy sami i w społeczności. Rozmowy z gośćmi prowadzą na zmianę Marta Perchuć-Burzyńska oraz Michał Nogaś.

Oprac. EMW/Zespół Prasowy UG