Tęczowa bajka edukacyjna. Spotkanie autorskie

Sopoteka zaprasza na spotkanie z dr hab. Izabelą Morską i Małgorzatą Drohomirecką – autorkami ilustrowanej bajki dla dzieci Sekret rodziny Kociej. To bajka edukacyjna, która pokazuje, jak istotnymi wartościami są przyjaźń, solidarność i wspólnota marzeń. Opowiada o tym, jak nadzwyczajne może być dzieciństwo, kiedy dorasta się w nietypowej, ale zarazem otwierającej do świata rodzinie.

Sekret rodziny Kociej to pierwsza tęczowa bajka, osadzona w polskich realiach i stworzoną przez polskie autorki. - Jest to bajka edukacyjna, która pokazuje, jak istotnymi wartościami są przyjaźń, solidarność i wspólnota marzeń. Opowiada o tym, jak nadzwyczajne może być dzieciństwo, kiedy dorasta się w nietypowej, ale zarazem otwierającej do świata rodzinie. Bajka ta ma być jak szczepionka na uprzedzenia, dyskryminację i samotność w grupie rówieśniczej – czytamy w zaproszeniu.

Jak zapowiadają organizatorzy,  książka zachęca do zadawania pytań: Jak to jest, kiedy dzieci muszą stawiać czoła całkiem dorosłym wyzwaniom? Dlaczego ważna jest szkoła? Jak radzić sobie z przeciwnościami? Ta bajka może być wskazówką dla dzieci, które wychowują się w konwencjonalnych rodzinach, aby dostrzegli, że koleżanka lub kolega z mniej szablonowego domu zasługuje na solidarność i przyjaźń.

O autorkach:

Dr hab. Izabela Morska, autorka poezji i prozy rozlicznej, z urodzenia gdynianka, swoją najważniejszą powieść, Absolutna amnezja, poświęciła dziewczyńskiemu dojrzewaniu wśród mitów patriotycznych i solidarnościowych. W 2018 roku otrzymała Nagrodę Literacką imienia Juliana Tuwima za całokształt twórczości, a w 2020 roku została uhonorowana Pomorską Nagrodą Literacką Wiatr od morza. Na Uniwersytecie Gdańskim zajmuje się twórczym pisaniem i uważa, że każdego można nauczyć pisać lepiej.

Małgorzata Drohomirecka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Mieszka i pracuje w Londynie, ale chętnie wchodzi w dialog z polską historią i malarstwem - cykl obrazów Polonia_2020, program stypendialny MKiDN – Kultura w sieci w 2020 roku. W 2019 r. w Galerii Żak w Gdańsku odbyła się wystawa jej rysunków Pająk-Feniks, zainspirowanych lekturą Kobiet i ducha inności Marii Janion.

Spotkanie będzie podzielone na dwie części: dla dorosłych oraz dzieci, a poprowadzi je dr Anna Strzałkowska, naukowczyni, solcjolożka i psycholożka, wykładowczyni z WNS UG, aktywistka, zaangażowana w działania na rzecz różnorodności.

Na spotkanie autorskie do Sopoteki zapraszają 24 sierpnia 2021 o godz. 17.00 Biblioteka Sopocka, Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT Tolerado oraz Lambda Warszawa. Chęć udziału należy zgłosić drogą mailową: sopoteka@mbp.sopot.pl

 

Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy