Badaczka z UG walczy o nagrodę Future Science Future Star Award

Dr Pierzynowska

Dr Karolina Pierzynowska z Wydziału Biologii UG. Fot. Arek Smykowski/UG.

Dr Karolina Pierzynowska z Katedry Biologii Molekularnej Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego znalazła się wśród czwórki finalistów, którzy walczyć będą o międzynarodową nagrodę Future Science Future Star Award. Zwycięzca zostanie wyłoniony w ostatnim etapie konkursu - publicznym głosowaniu, które waśnie trwa.

Młoda naukowczyni z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, z olbrzymią pasją i ambicjami, została laureatką międzynarodowego konkursu Future Science Future Star Award - jej badania i dynamiczny rozwój kariery zawodowej zostały docenione przez komisję sędziowską złożoną z doświadczonych naukowców z całego świata.

Prowadzę badania nad poszukiwaniem patomechanizmów oraz nowych strategii terapeutycznych dla chorób genetycznych i neurodegeneracyjnych – mówi dr Karolina Pierzynowska. - Tematem mojej pracy doktorskiej było opracowanie terapii dla choroby Alzheimera i Huntingtona z użyciem genisteiny, naturalnie występującego izoflawonu. Badania przeprowadzone zarówno na modelach in vitro jak i na modelach mysich tej chorób wykazały wysokie bezpieczeństwo i dużą skuteczność tej terapii. Właśnie te badania zostały docenione przez komisję Future Science Future Star Award.

Czytaj więcej o badaniach dr Karoliny Pierzynowskiej

Rozpoczął się ostatni etap konkursu, a tym samym wyłonienie zwycięzcy, które odbywa się na zasadzie plebiscytu publiczności. Laureaci nagrody (z Włoch, Pakistanu, Kamerun oraz Polski) czekają na głosy. 

Zagłosuj na dr Karolinę Pierzynowską z UG

- Wszystkie nagrody naukowe świadczą o tym, że my sami i nasze badania jesteśmy widziani w środowisku naukowym oraz, że nasze starania są doceniane. Oprócz samego faktu, że jest to bardzo miłe to stanowi to ogromną motywację do dalszej pracy naukowej. W tym przypadku nagroda ma rangę międzynarodową, co jest jeszcze większym wyróżnieniem, bo badania zauważone i docenione zostały nie tylko w Polsce ale i na świecie. Oprócz tego uzyskanie nagród międzynarodowych otwiera wiele drzwi, między innymi do składania dużych grantów naukowych - dodaje dr Pierzynowska .

Międzynarodowa nagroda Future Science Future Star organizowana jest przez wydawnictwo „Future Science” i czasopismo „BioTechniques”. Ma ona na celu wyróżnienie wybitnych naukowców, zajmujących się naukami przyrodniczymi, których praca może w znaczącym stopniu wpłynąć na ludzkie zdrowie i którzy wykazali szybki i intensywny start w swojej karierze naukowej cechując się jednocześnie ogromną pasją do prowadzonych przez siebie badań.

W bieżącej edycji konkursu w komisji zasiedli: Ian A Blair (University of Pennsylvania (USA)), Ananda Bandyopadhyay (Bill & Melinda Gates Foundation (WA, USA)), Andy Tay Kah Ping (National University of Singapore) i Catherine Martel (Université de Montréal, Canada).

Elżbieta Michalak-Witkowska/Zespół Prasowy UG