Słowiańscy superbohaterowie. I slawistyczna konferencja naukowa na UG.

Czy każdy bohater nosi pelerynę? Co czyni bohatera super? Czy Słowianie mają swoich superbohaterów? Czy słowiańskie motywy obecne są w superbohaterskich uniwersach? Na te pytania być może znajdą odpowiedzi uczestnicy konferencji naukowej na temat słowiańszczyzny i jej związków z szeroko pojętym światem superbohaterów.

Organizatorami I slawistycznej konferencji naukowej Motywy: Superbohater w języku, kulturze i literaturze, która zaplanowana jest na 27 września 2021 są Doktoranckie Koło Naukowe Slawista (Uniwersytet Gdański) oraz Stowarzyszenie Kreatywna Słowiańszczyzna. Opiekunem naukowym konferencji jest prof. dr hab. Krystyna Szcześniak z Wydziału Filologicznego UG. Odbędzie się ona we wszystkich językach słowiańskich.

Organizatorzy zapraszają chętnych do zgłoszeń swoich propozycji tematów i abstraktów do połowy września (konferencja.motywy@gmail.com). Proponowane są zagadnienia: słowiańscy herosi w sztuce i literaturze, superbohaterska onomastyka, walka ze złem w popkulturze, giganci nauki, fandom, fanfic i cosplay oraz superbohaterowie a mitologia i motywy ludowe i tłumaczenia komiksów i filmów. A także dotyczące odpowiedzi na pytanie czy kultura wysoka ma swoich superbohaterów?

Konferencja jest bezpłatna i odbędzie się w trybie zdalnym (za pośrednictwem platformy MS Teams).

Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół PrasowyUG