Najnowszy ranking Times Higher Education World University Ranking 2022 - Uniwersytet Gdański na piątej pozycji wśród uniwersytetów klasycznych w Polsce

W opublikowanej 2 września 2021 r. najnowszej edycji rankingu Times Higher Education World University Ranking (THE WUR) 2022 Uniwersytet Gdański uplasował się na piątej pozycji w kategorii uniwersytetów klasycznych w Polsce. W ogólnym zestawieniu polskich uczelni wyższych uzyskał wysoką, jedenastą pozycję spośród wszystkich 23 klasyfikowanych instytucji.

ranking

Ranking THE WUR to światowe zestawienie obejmujące w swej najnowszej edycji ponad 1662 podmiotów szkolnictwa wyższego o różnym profilu z 99 państw. Instytucje podlegają ocenie jakościowej pod względem realizowanych misji, jakie wpisane są w działalność uczelni wyższych.

Wskaźniki oceny jakościowej podzielono na pięć obszarów: nauczanie, badania (zakres badań i reputacja zespołów), cytowalność (wpływ badań), międzynarodowa postrzegalność uczelni oraz udział w  gospodarce (transfer wiedzy).

Uniwersytet Gdański we wszystkich obszarach podniósł swoje oceny cząstkowe.

Wobec tak wielowątkowo prowadzonej oceny, nie jest łatwo konkurować z najlepszymi uczelniami świata (jedynie dwie najlepsze polskie uczelnie – UJ  i UW – znalazły się w pierwszym tysiącu zestawienia na pozycjach odpowiednio 501-600 oraz 601-800), niemniej jednak cieszy wysoka pozycja UG wśród notowanych w zestawieniu uczelni polskich. Pierwszą dziesiątkę zdominowały uczelnie amerykańskie, jednak liderem od sześciu lat pozostaje Uniwersytet Oxfordzki.

Pełne wyniki rankingu

Ranking Times Higher Education World University Ranking rozpoznawany jest przez studentów na całym świecie,  cieszy się dużym zaufaniem naukowców, rad zarządzających uczelni, partnerów z sektora gospodarki  oraz rządów państw.

oprac. Katarzyna Gregorowicz-Bielawska, pełnomocnik Rektora ds. rankingów