Troje naukowców nagrodzonych na Gali Nauki Polskiej

W dniu 19 lutego 2020 roku w Toruniu, podczas Gali Nauki Polskiej wręczono tegoroczne Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wydarzenie było najważniejszą częścią obchodów Dnia Nauki Polskiej – nowego święta państwowego w Polsce. Wśród nagrodzonych aż troje wybitnych naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego: Pani Prof. Anna Machnikowska, Pan Prof. Grzegorz Węgrzyn, oraz Pan Prof. Jacek Zaucha.

„Chciałbym, aby Dzień Nauki Polskiej kształtował naszą zbiorową świadomość. Aby dla obywateli naszego kraju stało się jasne, jak wiele zawdzięczamy naukowcom i akademikom – jak wiele od naukowców i akademików zależy. Tak, ten dzień będzie wzmacniać społeczny szacunek dla nauki i akademii. Inspirować kolejne pokolenia, by iść śladami mistrzów, geniuszy, gigantów. Bo trudno nawet sobie wyobrazić, co by się stało z Polską, ze światem – gdyby zabrakło tych, którzy niezależnie od osądu ogółu – szukają we wszystkim prawdy” - mówił podczas uroczystości minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin..

Minister nauki i szkolnictwa wyższego podjął decyzję o przyznaniu 88 nagród  - 75 indywidualnych i 13 zespołowych. Do szkół wyższych trafiły 54 nagrody, 10 do instytutów PAN, 13 zdobyli reprezentanci Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 10 członkowie Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, a jedną prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Łącznie minister nauki nagrodził 138 naukowców.

Dzień Nauki Polskiej ma być wyrazem uznania dla dokonań polskich naukowców. Jako datę corocznych obchodów wyznaczono 19 lutego - dzień urodzin Mikołaja Kopernika, w uznaniu jego wybitnych zasług w dziedzinie astronomii.

Źródło informacji: https://www.gov.pl/

zdjęcie z nagrodzonymi naukowcami