Pomorska Nagroda Literacka - Wiatr od morza – nominowany prof. Dariusz Filar z UG

Spośród ponad 400 pozycji książkowych, zgłoszonych do konkursu Pomorska Nagroda Literacka za rok 2020 wyłoniono ośmiu nominowanych autorów w dwóch kategoriach. Wśród nich znalazł się dr hab. Dariusza Filar prof. UG z Wydziału Ekonomicznego UG ze swoją powieścią pt. Szklanki żydowskiej krwi. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali zaplanowanej na  październik 2021.  

Pomorska Nagroda Literacka Wiatr od morza została ustanowiona przez Samorząd Województwa Pomorskiego w 2017 roku z okazji stulecia Odzyskania Niepodległości i dwudziestolecia powołania samorządu wojewódzkiego. Nagrodę przyznaje się autorom zamieszkałym i tworzącym na Pomorzu, bądź autorom dzieł w istotny sposób związanych z tematyką pomorską oraz za całokształt dokonań twórczych lub pracy na rzecz literatury, książki i czytelnictwa w roku poprzedzającym jej wręczenie.

W ogłoszonym po raz czwarty konkursie Samorządu Województwa Pomorskiego i Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku znalazło się ponad 400 książek wydanych w ub. roku, które spełniły wymagania konkursowego regulaminu.

Jury Pomorskiej Nagrody Literackiej w składzie: prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski z Wydziału Filologicznego UG, Bożena Orczykowska, Elżbieta Pękała, dr hab. Katarzyna Szalewska prof. UG z Wydziału Filologicznego UG oraz Władysław Zawistowski ogłosiło listę nominowanych autorów za 2020 rok w dwóch kategoriach:

Literacka Książka Roku:

Tadeusz Dąbrowski, Scrabble (poezja), dr hab. Dariusz Filar, prof. UG Szklanki żydowskiej krwi (powieść), Antoni Pawlak, Ale bez rozgrzeszenia (poezja), Barbara Szczepuła, W domu wroga (reportaże).

Pomorska Książka Roku:

Janusz Dargacz, Od Sopotu po Stogi. Początki kąpielisk morskich w okolicach Gdańska (1800-1870), Dorota Karaś, Marek Sterlingow, Walentynowicz: Anna szuka raju, Michał Ślubowski, Czarownice mieszczki pokutnice: gdańskie szkice herstoryczne, Wrzeszcz! Mikołaj Trzaska - autobiografia, rozmawiają: Tomasz Gregorczyk, Janusz Jabłoński.

Autorem jednej z nominowanych pozycji jest powieści pt. Szklanki żydowskiej krwi jest dr hab. Dariusza Filara prof. UG z Wydziału Ekonomicznego UG. To wielowątkowa saga rodzinna, rozgrywająca się od czasów I wojny światowej po współczesność. Powieść przedstawia skomplikowane polskie i żydowskie losy na tle najważniejszych wydarzeń historycznych. Zawiłe wątki czytelnik poznaje z perspektywy żyjącego współcześnie młodego Polaka, odkrywającego tajemnice osobistej i narodowej historii.

Zwycięzcy konkursu w poszczególnych kategoriach zostaną ogłoszeni podczas gali, która odbędzie się w październiku 2021 r. w Centrum św. Jana w Gdańsku. Natomiast wcześniej - 13 października 2021 r. na scenie Starej Apteki w Teatrze Wybrzeże odbędzie się wieczór literacki z autorami wszystkich nominowanych książek. (Wstęp na wieczór literacki będzie bezpłatny, obowiązywać jednak będą zapisy poprzez stronę internetową WiMBP w Gdańsku).

Przypomnijmy, że w III edycji konkursu do grona laureatów za rok 2019 dołączyli: 

Dr Izabela Morska za książkę pt. Znikanie - w kategorii Literacka Książka Roku oraz prof. Józef Borzyszkowski i prof. Cezary Obracht-Prondzyński za monografię Historia Kaszubów w dziejach Pomorza - tomy III-IV - w kategorii Pomorska Książka Roku. Nagrodę za Całokształt Twórczości otrzymał prof. Zenon Ciesielski.

Więcej informacji o nagrodzie oraz wydarzeniach można przeczytać na stronie www.wbpg.org.pl.

 

Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy