Nominacje do nagrody PISF dla pracowników UG

Laureatów 13. Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej poznamy we wrześniu podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wśród nominowanych w kategorii wydarzenia filmowego znaleźli się dyrektorzy Octopus Film Festival - Krystian Kujda, dyrektor artystyczny i dr Grzegorz Fortuna, dyrektor programowy. Obaj z Zakładu Filmu i Mediów w Instytucie Badań nad Kulturą na Wydziale Filologicznym UG.

Nagrody PISF są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej, doceniającym pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. Jak podkreślają organizatorzy, to jedyne polskie odznaczenia, których celem jest wyróżnienie szczególnych osiągnięć wspierających rozwój polskiej kinematografii, promujących jej dorobek, ułatwiających społeczeństwu dostęp do polskiej twórczości filmowej.

Są przyznawane od 2008 roku, a kandydatów mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty oraz osoby działające w sektorze kultury.

Laureaci zostaną nagrodzeni w dziewięciu kategoriach: kino, wydarzenie filmowe, promocja polskiego kina za granicą, krytyka filmowa, książka o tematyce filmowej, edukacja filmowa, Dyskusyjny Klub Filmowy, dystrybucja polskiego filmu i plakat filmowy.

W kategorii wydarzenie filmowe nominowani są dyrektorzy Octopus Film FestivalKrystian Kujda i Grzegorz Michał Fortuna z Wydziału Filologicznego UG.  Krystian Kujda pracuje przy powstającym właśnie Centrum Filmowym UG, a także zajmuję się administracją w Instytucie Badań nad Kulturą. Prowadzi również zajęcia z budżetowania projektów niefilmowych na kierunku Produkcja Form Audiowizualnych.

Dr Grzegorz Fortuna jest adiunktem w Zakładzie Filmu i Mediów na Wydziale Filologicznym UG. Zajmuje się historią kina gatunkowego, ekonomią kina, produkcją i dystrybucją filmową, a także krytyką filmową. Tematem jego pracy doktorskiej były kasety wideo w Polsce okresu transformacji.

- Nominacja do nagrody PISF jest dla nas wielkim wyróżnieniem i potwierdzeniem, że nasza praca ma sens, a kino gatunków jest coraz częściej dostrzegane i doceniane. Jesteśmy niezwykle dumni, że jesteśmy jedynym festiwalem z 2020 roku, który otrzymał tę nominację – podkreślają nominowani twórcy festiwalu Octopus.

Octopus Film Festival jest poświęcony ambitnemu kinu gatunkowemu, dla organizatorów którego kino jest wspaniałym doświadczeniem i wielką przygodą. Specjalnością Octopusa są pokazy w niecodziennych miejscach korespondujących ze sztafażem filmu (jak Top Gun w hangarze lotniczym czy The VVitch w lesie), a także Seans Ukryty, czyli pokaz, którego szczegóły do ostatniej chwili trzymane są w tajemnicy (widzowie kupują bilet i nie wiedzą, jaki film obejrzą, ani gdzie pojadą).

Octopus nie jest wydarzeniem elitarnym, ale otwartą na widza wielką filmową przygodą. W programie festiwalu znajdują się zarówno retrospektywy autorskie i tematyczne, jak i Konkurs Główny z nagrodą publiczności, w ramach którego po raz pierwszy w Polsce prezentowane są fascynujące i wyjątkowe filmy gatunkowe z całego świata. Czwarta edycja Octopus Film Festival odbyła się  w sierpniu w Gdańsku.

Laureatów konkursu poznamy 21 września podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Więcej informacji: https://pisf.pl/aktualnosci/nominowani-do-nagrod-pisf/?fbclid=IwAR2WHCLjpn_E9h7QX_V39uLyjYLPb008laSZA40XJEfNt2Zh21yiqOoUgfo

Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy