Granty NAWA na promocję języka polskiego dla UG

W trzeciej edycji Programu Promocja Języka Polskiego Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) dwa granty otrzymał Uniwersytet Gdański. Akademickie Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej we współpracy z Centrum Zrównoważonego Rozwoju przeprowadzą projekt pomiędzy Gdańskiem a Dublinem.

Dofinansowanie z NAWA na promocję języka polskiego i kultury polskiej za granicą otrzyma 16 projektów. Wśród dofinansowanych inicjatyw znalazła się propozycja przygotowana przez zespół Akademickiego Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej we współpracy z Centrum Zrównoważonego Rozwoju.

Celem projektu pt. Narracje o zrównoważonym rozwoju – perspektywa polska jest promocja języka polskiego i kultury polskiej, polegająca na wzmocnieniu prestiżu języka polskiego i kultury polskiej w świecie jako państwa wspierającego realizację celów zrównoważonego rozwoju ONZ.

- Planowane działania, które będą realizowane we współpracy z Trinity College na Uniwersytecie Dublińskim,  polegają na przygotowaniu i przeprowadzeniu cyklu warsztatów (online i stacjonarnie), udziału w PC Dramie, tutoringu rówieśniczym studentów Trinity College i UG, wydaniu publikacji i organizacji konferencji pt. Polska kultura dla zrównoważonego rozwoju – informuje dr Irena Chawrilska, Dyrektor Akademickiego Centrum języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców oraz koordynator projektu.

Centrum Zrównoważonego Rozwoju we współpracy z Department of Russian & Slavonic Studies w Trinity College w Dublinie zaprojektowało przeprowadzenie działań projektowych związanych z celami zrównoważonego rozwoju SDG (Sustainable Development Goals). Akademickie Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej natomiast we współpracy z gdańskim teatrem Miniatura przygotuje cykl warsztatów dotyczących polskiej literatury SDG oraz czytanie performatywne tekstów literackich dla studentów, polonii w Dublinie i uczniów polskich liceów.

- Upowszechnianie myślenia o SDG w kontekście kulturowym ma służyć budowaniu prestiżu Polski i kultury polskiej poza granicami kraju. Istotną rolę w projekcie odegra twórczość polskiej noblistki Olgi Tokarczuk. Mamy nadzieję, że współpraca z TCD przyczyni się do promocji kierunków studiów z językiem polskim w Irlandii – przekonuje dr Irena Chawrilska.

Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy