Między Gdańskiem a Stambułem. Grant NAWA dla UG

Gra komputerowa pt. Tropem nadbałtyckich tajemnic, czyli nauka języka polskiego oraz historia i kultura Gdańska jako projekt naukowców z UG, otrzymał blisko 100 tys. zł w ramach NAWA w programie Promocja Języka Polskiego. Gra skierowana będzie głównie do studentów Uniwersytetu Stambulskiego, którzy są zainteresowani poznawaniem języka, historii i kultury Polski, a ich uczelnia została partnerem projektu.

NAWA rozstrzygnęła trzecią edycję programu Promocja Języka Polskiego. Dofinansowanie  na promocję języka polskiego, historii oraz kultury polskiej, otrzyma 16 projektów spośród 30 złożonych wniosków. W gronie tegorocznych beneficjentów znalazły się dwa zespoły z UG.

Celem programu jest promocja języka polskiego powiązana z elementami historii i kultury Polski poprzez finansowanie przedsięwzięć budujących jakość nauczania i prestiż języka polskiego jako obcego, trwale wpływających na wizerunek Polski w świecie.

Laureatami grantu jest interdyscyplinarny zespół w składzie: dr Beata Jędrzejczak, specjalistka językoznawstwa w Instytucie Filologii Polskiej UG, dr  Anna Reglińska-Jemioł, specjalistka literaturoznawstwa w Instytucie Filologii Polskiej UG (obie z doświadczeniem w zakresie nauczania obcokrajowców języka i kultury polskiej) oraz dr Wacław Kulczykowski, archeolog z Wydziału Historycznego UG, a także uczestnik prac nad naukowymi grami komputerowymi Excavate! – 2015 r. i Waterworks! – 2020 r.

Zespół będzie prowadził prace nad grą komputerową, a grant będzie realizowany we współpracy z partnerami z Uniwersytetu Stambulskiego. - Wybór naszego zagranicznego partnera nie był przypadkowy. Uniwersytet Stambulski zaliczany jest do grona najbardziej prestiżowych uczelni na świecie, a w jego działalność wyraźnie wpisuje się funkcjonujący program slawistyczny - informuje dr Wacław Kulczykowski z Wydziału Historycznego UG.  

Prace nad grą są jeszcze na bardzo wczesnym etapie. Jedyne co zdradzają teraz autorzy projektu, to  fakt, że będzie ona koncentrować się na kilku wybranych punktach na historyczno-kulturowej mapie Gdańska o nadmorskim charakterze tj. Twierdza Wisłoujście, Opera Bałtycka i Falowiec. - Warto podkreślić, że gra będzie wykonana w całości po polsku, tak by była zrozumiała dla naszych tureckich partnerów, którzy uczą się języka polskiego na Uniwersytecie w Stambule – mówi dr Wacław Kulczykowski.

Gra ma zostać ukończona za rok i zostanie udostępniona studentom z Uniwersytetu Stambulskiego. - Planowany jest też wyjazd dydaktyczny do Stambułu, gdzie będziemy mogli osobiście porozmawiać ze studentami i dowiedzieć się, jaką wiedzę na temat naszego języka, kultury i historii wynieśli z gry – zapowiada dr Wacław Kulczykowski. - Dodatkowo poprowadzimy dla nich zajęcia, w trakcie których będziemy mogli rozwinąć poruszone w grze zagadnienia dotyczące Polski, w szczególności Gdańska. Po powrocie z Turcji udostępnimy naszą grę wszystkim zainteresowanym – obiecuje.

 

 

Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy