Wieczór literacki. Pomorska Nagroda Literacka - Wiatr od morza

Ośmiu nominowanych autorów w dwóch kategoriach walczy o laury w konkursie Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od morza 2020. Zanim poznamy zwycięzców, spotkamy nominowanych autorów na scenie Teatru Wybrzeże 13 października. Wśród nich jest dr hab. Dariusz Filar prof. UG z Wydziału Ekonomicznego UG z powieścią pt. Szklanki żydowskiej krwi.

Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku po raz czwarty ogłosiły konkurs Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2020. Na liście książek wydanych w ub. roku, które spełniły wymagania konkursowego regulaminu, znalazło się przeszło 400 pozycji. Nagrodę przyznaje się autorom zamieszkałym i tworzącym na Pomorzu, bądź autorom dzieł w istotny sposób związanych z tematyką pomorską oraz za całokształt dokonań twórczych lub pracy na rzecz literatury, książki i czytelnictwa w roku poprzedzającym jej wręczenie.

Jury Pomorskiej Nagrody Literackiej: prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski z Wydziału Filologicznego UG, Bożena Orczykowska, Elżbieta Pękała, dr hab. Katarzyna Szalewska prof. UG z Wydziału Filologicznego UG oraz Władysław Zawistowski ogłosiło listę nominowanych z dwóch kategoriach.

Literacka Książka Roku:

Tadeusz Dąbrowski, Scrabble (poezja), dr hab. Dariusz Filar, prof. UG Szklanki żydowskiej krwi (powieść), Antoni Pawlak, Ale bez rozgrzeszenia (poezja), Barbara Szczepuła, W domu wroga (reportaże).

Pomorska Książka Roku:

Janusz Dargacz, Od Sopotu po Stogi. Początki kąpielisk morskich w okolicach Gdańska (1800-1870), Dorota Karaś, Marek Sterlingow, Walentynowicz: Anna szuka raju, Michał Ślubowski, Czarownice mieszczki pokutnice: gdańskie szkice herstoryczne, Wrzeszcz! Mikołaj Trzaska - autobiografia, rozmawiają: Tomasz Gregorczyk, Janusz Jabłoński.

Powieść dr hab. Dariusza Filara prof. UG pt. Szklanki żydowskiej krwi, to wielowątkowa saga rodzinna, rozgrywająca się w czasach od I wojny światowej po współczesność. Powieść przedstawia skomplikowane polskie i żydowskie losy na tle najważniejszych wydarzeń historycznych. Zawiłe wątki opowiadane są z perspektywy żyjącego współcześnie młodego Polaka, który odkrywa tajemnice osobistej i narodowej historii.

Więcej o nominowanej powieści Szklanki żydowskiej krwi Dariusza Filara oraz jej autorze będzie można usłyszeć  podczas Wieczoru Literackiego, który odbędzie się 13 października 2021 o godzinie 17.00 na scenie Starej Apteki Teatru Wybrzeże.

Będzie to otwarte dla publiczności spotkanie z autorami książek nominowanych do nagrody. Fragmenty książek przeczytają aktorzy Teatru Wybrzeże. - Na wieczór literacki zapraszamy wszystkich czytelników i miłośników książki, którzy śledzą rynek wydawniczy, korzystają z naszych zasobów, lubią uczestniczyć w spotkaniach autorskich. Na scenie zasiądzie jedenastu gości, więc będzie to z pewnością żywa dyskusja – zapowiada Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza za rok 2020 poznamy podczas gali wręczenia Pomorskiej Nagrody Literackiej 27 października 2021 roku w Centrum Św. Jana w Gdańsku.

Więcej informacji o nagrodzie oraz wydarzeniach można przeczytać na stronie www.wbpg.org.pl

Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy