5. Gdański Tydzień Demokracji. Dwa dni spotkań na UG

Pięć dni będzie trwał cykl spotkań, konferencji i debat pod hasłem Nasze prawa i wolności w ramach Gdańskiego Tygodnia Demokracji. 13 i 14 października debaty odbędą się także na Wydziale Historycznym UG.

Cykl spotkań w Gdańsku rozpoczęła 11 października w ECS, konferencja Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej pt. Prawa Człowieka. Głos mają burmistrzowie miast, z wystąpieniem prezydent Aleksandry Dulkiewicz oraz młodzieży z niezależnego kolektywu Młodej Zarazy w debacie pt. Nasze prawa i wolności. Udział wzięli także prof. dr hab. Tomasz Szkudlarek, kierownik Zakładu Filozofii Wychowania i Studiów Kulturowych w Instytucie Pedagogiki UG, a jako moderator dr Miłosz Wojtyna, z Wydział Filologiczny UG.

W programie m.in.:

13 października: Uniwersytet Gdański, Wydział Historyczny, sala 1.43 

10.00-12.30 Na ulicach i na ekranach monitorów - o różnych formach uczestniczenia w demokracji - debata:

Gdzie się dzieje demokracja? W sejmie? Senacie? Na ulicach? A może w telefonach i tabletach?

W środowej debacie jej uczestnicy zastanowią się, gdzie (oprócz parlamentu i lokali wyborczych) znajduje się dziś najbardziej produktywna przestrzeń do aktywności obywatelskiej – i jak ta przestrzeń była wykorzystywana w ostatnich latach. będą dyskutować  o demokracji na ekranach (o tym, jak się demokrację przedstawia i jak się w niej uczestniczy na ekranach telewizorów, komputerów, tabletów i smartfonów) i na ulicach (czyli o protestacyjnym, dyskursywnym wysiłku, który jest trochę wspólny, a trochę nie – który trochę łączy, a trochę dzieli). Porozmawiają także  o tym, gdzie dziś można szukać wpływu na kształt świata, w którym żyjemy i  o analogowych protestach i o cyfrowej solidarności. W rozmowie wezmą udział dr Marta Tymińska z Wydziału Filologicznego oraz dr Grzegorz Piotrowskidr Grzegorz Stunża z Wydziału Nauk Społecznych. Poprowadzi dr Miłosz Wojtyna z Wydziału Filologicznego.

14 października: Uniwersytet Gdański, Wydział Historyczny, sala 1.43 

16.00–17.30 Marazm już był. czas na zaangażowanie - debata trójmiejskich pracodawców i ekspertów rynku pracy.

Jak to się stało, że dla wielu z nas najbardziej automatyczne skojarzenia z pracą to: „zmęczenie”, „harówka”, „depresja”, „wyzysk”, „konieczność” albo „o jeny, jak mi się nie chce”? 

Co zrobić, żeby odwrócić przykrą, demobilizującą narrację o pracy? Co powinniśmy zmienić, żeby robota dawała nam radość? Skąd wziąć sens? Czy edukacja ma tu jakąś rolę do odegrania?

Udział wezmą bohaterka i bohaterowie: Natalia Bogdan, czyli założycielka, właścicielka i prezes zarządu międzynarodowej firmy rekrutacyjnej Jobhouse, Krzysztof Herdzik – trener przywództwa i innowacji, Marek Ostrowski, MBA – lider i ekspert IT skupiony na budowaniu silnych i niezależnych zespołów, promowaniu talentów i optymalizacji procesów, Bart Trzesicki – kierownik zespołu IT w firmie thyssenkrupp Group Services Gdańsk Sp. z o.o., specjalista od wspierania liderów i nowych modeli pracy. Rozmowę poprowadzi dr Miłosz Wojtyna z Wydziału Filologicznego UG.

- Przyjdźcie osobiście, zadajcie bardzo trudne pytania i poszukajcie z nami odpowiedzi! Naciskajcie całą czwórkę ze wszystkich sił. Sprawdźcie, czy Wasze doświadczenia potwierdza ich obserwacje. Niech będzie radykalnie, niebezpiecznie i trudno. Niech się stanie zaangażowanie! - zachęcają organizatorzy.

Transmisja online: gdansk.pl

Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy