Chór UG na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi

Requiuem Maurice’a Durufle  wykona  Chór Uniwersytetu Gdańskiego pod dyrekcją Pawła Przytockiego wraz z solistami i Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. 21 października rozpocznie się 33. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi.

Festiwal w rumskim sanktuarium ma już 33 lata tradycji, a zadedykowano go salezjaninowi ks. prof. Stanisławowo Ormińskiemu, muzykowi,  kompozytorowi, humaniście i wychowawcy młodzieży, pracującemu ponad ćwierć wieku w Rumi. Festiwal obejmuje trzy konkursy: muzyki organowej - skierowany do młodych organistów, zespołów chóralnych oraz konkurs na najlepsze wykonanie pieśni religijnej w języku kaszubskim.

Ważnym elementem Festiwalu są koncerty, odbywające się na zakończenie każdego dnia konkursu w wykonaniu wybitnych artystów i zespołów.

W programie m.in. 21 października (czwartek) - koncert na organy i harfę Niebiańskie Instrumenty w wykonaniu Tomasza Adama Nowaka z Niemiec (organy) i Carlosa Penã Montoya z Kostaryki (harfa).

22 października (piątek) usłyszymy Requiuem Maurice’a Durufle w wykonaniu Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Chóru Uniwersytetu Gdańskiego  przygotowanego przez Marcina Tomczaka oraz solistów - Anna Bernacka – mezzosopran, Jerzy Butryn – bas pod dyrekcją Pawła Przytockiego.

23 października (sobota) zaplanowany został koncert Chóru Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Chóru Uniwersytetu Muzycznego pod dyrekcją Michała Sławeckiego

Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest prof. dr hab. Roman Perucki z Akademii Muzycznej w Gdańsku, Dyrektor Naczelny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, zaś dyrektorem Organizacyjnym Festiwalu jest jego pomysłodawca i założyciel, Daniel Ptach.

Współorganizatorami Festiwalu są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Towarzystwo Salezjańskie św. Jana Bosko, Kuria Metropolitalna w Gdańsku, Samorząd Województwa Pomorskiego, Urząd Miasta Rumi, Starostwo Powiatowe w Wejherowie, Polska Filharmonia Bałtycka, Uczelnie Muzyczne w kraju i za granicą, Polski Związek Chórów i Orkiestr.

Foto: Piotr Wajda

fot. Piotr Wajda
Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy