Horror na początek. Pierwszy seans w Centrum Filmowym UG im. Andrzeja Wajdy

plakat

Obraz Upiór w operze z 1925 roku, będzie premierowym seansem pierwszego cyklu pt.  Amerykańskie Kino Nieme, organizowanego przez Centrum Filmowe UG im. A.Wajdy. Kolejne projekcje filmów zaplanowano na początek grudnia i stycznia.

Tajemnice i zagadkowa postać upiora w podziemnych labiryntach pod paryską operą są tematem amerykańskiego filmu niemal sprzed wieku. Rozpocznie on cykliczne projekcje w nowym Centrum Filmowym UG.

Prelekcję wprowadzającą wygłosi prof. dr hab. Mirosław Przylipiak, Dyrektor Centrum Filmowego UG. Kolejne seanse z cyklu Amerykańskie Kino Nieme zaplanowana na 3 grudnia 2021: Zaginiony świat, film z 1925 r. oraz na 7 stycznia 2022: Dziesięcioro przykazań, film z 1923 roku.

W Centrum Filmowym UG ruszają także zapisy na Akademię Filmu Dokumentalnego, która po raz kolejny odbędzie się w wersji online. W programie filmowym m.in. tegoroczne przeboje festiwalowego konkursu głównego festiwalu Millennium Docs Against Gravity - od Jestem Greta! przez Stambuł bez smyczy, Śledztwo w domu spokojnej starości po Najpiękniejszego chłopca na świecie, Uzależnionych od ekranu czy Ucieczkę na srebrny glob.

Przypomnijmy, że nowo powołane Centrum Filmowe UG im. Andrzeja Wajdy ma, integrować działalność filmową na uczelni. W planach jest wydanie pisma naukowego Panoptikum, internetowego magazynu filmowego Cinerama, organizację krajowych i międzynarodowych konferencji filmoznawczych oraz festiwali i przeglądów filmowych.

Ważną częścią działalności Centrum będzie także pomoc w produkcji filmów studenckich, jak również edukacją filmową i organizacją otwartych pokazów filmowych dla mieszkańców Trójmiasta. W założeniach jest również budowa Centrum Ruchomego Obrazu w osobnym budynku, który pełniłby niejako rolę Wydziału Artystycznego, skupiający działania naukowe i popularyzatorskie związane z kulturą i sztuką.

Seans  filmu pt. Upiór w operze odbędzie się 29 października 2021 (piątek) o godz. 18.00 w auli Biblioteki Głównej UG przy ul. Wita Stwosza 53. (Wjazd na kampus UG bramą od strony al. Grunwaldzkiej przy Castoramie). Bilety: 15 zł (jedna cena dla wszystkich grup wiekowych).

Inauguracyjny plakat: Alan Stocki z UG.

Więcej na fb:

Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy